Watykan: Papież Franciszek mianował oblata biskupem w Peru

This is a custom heading element.

21 maja 2021

W uroczystość św. Eugeniusza Ojciec Święty mianował o. Luisa Alberto Huamána Camayo OMI biskupem pomocniczym archidiecezji Huancayo w Peru. Ojciec Camayo do tej pory pełnił funkcję radnego generalnego na Amerykę Łacińską.

Biskup nominat pośród oblatów znany jest jako ojciec Beto. Urodził się 5 lutego 1970 roku w Tarma (Peru). Pierwszą profesję zakonną złożył w 1997 roku, a śluby wieczyste w 2001 roku w Rzymie. Święcenia prezbiteratu otrzymał w rodzinnej miejscowości 6 października 2001 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbywał w Boliwii i w Rzymie. Obronił doktorat na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Posługiwał duszpastersko w trzech parafiach: Chincha, Comas Lima i Cochabamba. W tej ostatniej wspólnocie objął także kapelanię więzienną. W międzyczasie wykładał w miejscowym Instytucie Religijnym, będąc członkiem Konferencji Religijnej Peru.

W Zgromadzeniu o. Camayo pełnił funkcję: superiora międzynarodowego scholastykatu BOLPER w Boliwii, przełożonego peruwiańskich oblatów, członka Generalnego Komitetu Finansowego, obecnie radnego generalnego na Amerykę Łacińską.

Ojciec Święty Franciszek przyznał mu stolicę tytularną Tepelta.

(pg)