Posługa amerykańskich oblatów w więzieniach o zaostrzonym rygorze

This is a custom heading element.

6 lipca 2021

Oblacka Szkoła Teologii w San Antonio (Texas) w Stanach Zjednoczonych rozszerza działalność edukacyjną wśród więźniów, szczególnie w zakładach o zaostrzonym rygorze. To efekt podpisanego porozumienia między szkołą wyższą, prowadzoną przez misjonarzy oblatów, a Departamentem Stanu Texasu, archidiecezją San Antonio oraz wspólnotą Trzech Krzyży, która zajmuje się resocjalizacją osadzonych w duchu chrześcijańskim.

Byliśmy pierwszą katolicką instytucją szkolnictwa wyższego w Teksasie, która zaoferowała program formacji wiary dorosłych w więzieniu, a teraz mamy wiele miejsc, w których padają pytania o możliwość uczestniczenia w programie – wyjaśnia dr Scott Woodward, przewodniczący oblackiej uczelni.

Pracownicy uczelni stworzyli dwuletni program formacyjny dla więźniów w celu zmniejszenia zjawiska recydywy. Obejmuje on okres przebywania w zakładzie penitencjarnym, a także po uzyskaniu zwolnienia. Cykl składa się z 220 godzin lekcyjnych.

Scott Woodward (po prawej) z jednym z osadzonych (zdj. OMI USA)

Sesje pierwszego roku obejmują Biblię, wyznanie wiary, historię Kościoła, sakramenty, życie chrześcijańskie oraz moralność i życie modlitewne. Rok kończy się rekolekcjami zamkniętymi. Drugi rok obejmuje rekolekcje otwarte i zamknięte oraz trzy sekcje nazwane „szkołami”. Istnieją szkoły: modlitwy, umiejętności duszpasterskich i Pisma Świętego. W drugim roku uczestnicy skupiają się na rozwiązywaniu konfliktów, komunikacji, przywództwie, wybaczaniu sobie, radzeniu sobie ze zmianami, współpracy i docenianiu różnic.

Jednocześnie program poddawany jest bieżącej ewaluacji, wyniki już są widoczne.

Dało mi to lepsze zrozumienie Kościoła powszechnego i modlitwy. Mógłbym całymi dniami opowiadać o tym, jak wspaniały jest ten program i jakie przynosi korzyści – wyjaśnia David, jeden z osadzonych, który jednocześnie podkreśla, że instruktorzy odpowiadali na wszystkie pytania i traktowali uczestników z szacunkiem.

Nauczyłem się, jak ważna jest umiejętność zaangażowania się w coś i odpowiedzialność – dopowiada Marcos, który poprzez kursy zafascynował się historią Kościoła i modlitwą różańcową – Jestem bardzo szczęśliwy, że przeszedłem przez ten program.

Misjonarze oblaci oferują również program rekolekcji w więzieniach o zaostrzonym rygorze. Menard Correctional Facility w Illinois to placówka karna dla 3700 więźniów. Część z nich nigdy nie wyjdzie na wolność. Dwa razy do roku osadzeni mają okazję uczestniczyć w rekolekcjach dla 40 osób. Ćwiczenia prowadzą: o. Salvador Gonzales OMI i o. Mark Dean OMI z domu rekolekcyjnego King’s House w Belleville w stanie Illinois.

„Kairos in Prison Retreat” to rekolekcje oparte na chrześcijaństwie, specjalnie zaprojektowane, aby pomóc osadzonym spotkać się z innymi chrześcijanami znajdującymi się w tej samej sytuacji, dzielić się swoją wiarą i rozwijać swoją relację z Chrystusem i sobą nawzajem.

Ludzie przebywający w więzieniu rozpaczliwie pragną możliwości odnalezienia Chrystusa i doświadczenia czegoś nowego w swoim życiu – tłumaczy ojciec Salvador – Znam jednego dżentelmena, który przez osiem lat był na liście oczekujących na rekolekcje. Kiedy w końcu przyszła jego kolej, był bardzo wdzięczny za możliwość doświadczenia Jezusa. Stał się innym człowiekiem.

(pg/omiworld)