9 lipca 2021

This is a custom heading element.

9 lipca 2021

WSPANIAŁOMYŚLNOŚĆ NASZYCH ŚWIECKICH STOWARZYSZONYCH

Od początku zgromadzenia sukces naszych misjonarzy byłby niemożliwy, gdyby nie obecność i pomoc świeckich, którzy ciągle nas wspierali. Tak samo było dwadzieścia sześć lat później, kilka miesięcy po przybyciu oblatów do Quebecku.

Jednak Bóg czyni dla nas cuda… piękna posiadłość z Longueuil nad brzegiem rzeki św. Waw­rzyńca, naprzeciw Montrealu, została nam przekazana jako czysty dar. To wspaniały dom, wspaniały ogród, tak samo przyjemny jak użytecz­ny, do tego łąka. Dobrodzieje, którzy byli tak wspaniałomyślni, do tej posiadłości już tak znacznej dodali jeszcze ziemię. Niech inne święte dusze zechcą przyłączyć swe dobrodziejstwa do tych, które już otrzy­mano.

List do ojca Kazimierza Auberta, 26.09.1842, w: EO I, t. III, nr 2.

Dobrodzieje byli tak oczarowani gorliwością oblatów, że wspaniałomyślnie wspierali ich misje. Jeden z nich, przekazując znaczną sumę pieniędzy, podarował oblatom także dom. Eugeniusz napisał:

Ta prośba jest nam tym bardziej miła, że dowiedzieliśmy się, ile państwo zrobiliście, aby przyczynić się do sukcesu misji tych spośród naszych Ojców, którzy udali się, aby głosić Ewangelię w Kanadzie. Wiemy, jak bardzo wasze intencje w tym względzie nadal są wspaniałomyślne.

To misyjne partnerstwo jest obecne także w naszych czasach. Nie chodzi tylko o wsparcie finansowe, ale o misjonarską współpracę stowarzyszonych w ramach mazenodowskiej rodziny. Obecnie, nasza Reguła, w następujący sposób opisuje ten dar współpracy z mazenodowska rodziną:

Ludzie świeccy czują się wezwani do udziału w nim zgodnie ze swoim stanem życia i do przeżywania go w sposób zależny od różnych środowisk i kultur. Uczestniczą oni w charyzmacie w duchu komunii i wzajemności między sobą i z oblatami (R 37 a).