Kijów: Widok po pożarze [zdjęcia]

This is a custom heading element.

4 września 2021

Pożar w kijowskim kościele pw. św. Mikołaja pojawił się w piątek około godziny 21.00 czasu polskiego. W akcji gaśniczej brało udziało około 80 strażaków. Ogień strawił niemalże 80 metrów kwadratowych. Akcja gaśnicza zakończyła się około 23.30 czasu lokalnego. Według ustaleń Ministerstwa Kultury pojawił się podczas próby koncertu. Kijowski kościół jest jednocześnie siedzibą Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy. Od lat trwają starania o zwrot świątyni miejscowej wspólnocie katolickiej. W wyniku pożaru nikt nie zginął. Największe szkody ogień uczynił w części kościoła, w której znajduje się prezbiterium oraz organy. Instrument został strawiony przez płomienie. Najświętszy Sakrament udało się uratować.

Zobacz: [Pali się kościół św. Mikołaja w Kijowie – wideo]

Budynek ma obecnie ponad 100 lat. Był wznoszony z ofiar kijowskich katolików. Budowa trwała 10 lat. W czasach sowieckich świątynia została odebrana katolikom – przeznaczono ją na magazyn, a potem archiwum. Miała również swój udział w zakłócaniu nadajników “imperialistycznego Zachodu” – to właśnie tutaj zamontowano odpowiednie tłumiki sygnału radiowego. Od 1978 roku kościół służy jako sala organowa, urządzona w stylu republikańskim. Kościół katolicki walczy o zwrot swojej własności od 1992 roku. Wciąż bezskutecznie.

W 2020 roku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy przekazało informację o chęci oddania świątyni parafii pw. świętego Mikołaja diecezji kijowsko-żytomierskiej. Posługują w niej Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Jednocześnie zaznaczono, że termin przekazania kościoła uzależniony jest od wybudowania nowego gmachu Domu Muzyki.

Drodzy Katolicy całego świata! My, wierni Kościoła katolickiego Ukrainy, zwracamy się do Was o wsparcie nas w sprawie oddania wierzącym kościoła św. Mikołaja w Kijowie, zabranego przez komunistyczną władzę.

Drodzy Katolicy całego świata! My, wierni Kościoła katolickiego Ukrainy, zwracamy się do Was o wsparcie nas w sprawie oddania wierzącym kościoła św. Mikołaja w Kijowie, zabranego przez komunistyczną władzę. Jest faktem historycznym, że kościół ten został zbudowany na funduszach parafian 110 lat temu. Władze radzieckie na początku XX wieku siłą pozbawiły wszystkie denominacje Ukrainy praw własności. Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości praktycznie wszystkie wyznania powróciły na własność, ale z jakiegoś powodu to katolicy zostali pozbawieni takiego prawa. Nasz kościół jest zniszczony w oczach i jest w strasznym stanie, potrzebuje natychmiastowej, cennej odbudowy. Przez 27 lat kontaktowaliśmy się ze wszystkimi władzami państwowymi, wysłaliśmy setki listów, próśb, odwołani, propozycji. Nadzieja na sprawiedliwość nie opuści nas, dopóki świątynia nie zostanie zwrócona. Jesteśmy pewni, że możesz nam pomóc. Przede wszystkim prosimy o modlitwę. Jak również największy rozgłos tej kwestii wśród obywateli różnych krajów z prośbą o apelowanie do władz, aby pomogły wpłynąć na decyzję o zwrocie kościoła wierzącym.

Opublikowany przez Парафія костелу св Миколая у Києві Czwartek, 8 sierpnia 2019

(pg/zdj. parafia św. Mikołaja w Kijowie)