Śluby wieczyste w Obrze [relacja, galeria]

This is a custom heading element.

8 września 2021

W obrzańskim kościele parafialnym pw. św. Jakuba Większego odbyła się dzisiaj uroczystość profesji wieczystej czterech młodych oblatów. Na ręce prowincjała – o. Pawła Zająca OMI złożyli śluby wieczyste: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz dozgonnego wytrwania w rodzinie zakonnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Na uroczystą celebrację do Wyższego Seminarium Duchownego przyjechało kilkudziesięciu oblatów z całej Polski i spoza jej granic, a także prezbiterzy z parafii pochodzenia składających śluby wieczyste. Neoprofesom towarzyszyli bliscy oraz przyjaciele.

Kazanie wygłosił główny celebrans. Prowincjał na początku podkreślił, że dzisiejszy dzień jest dla wszystkich oblatów dniem wyjątkowym, przypominającym dzień pierwszych ślubów zakonnych oraz wyznacza kolejne jubileusze życia konsekrowanego.

Myślę jednak, że w dniu ślubów wieczystych tych emocji jest znacznie więcej, bo jednak mamy tą świadomość, że wypowiadamy przed Bogiem, przed ludźmi słowa, które mają nas zobowiązać do końca naszego życia, na wieki. Jeżeli czujecie, drodzy współbracia, te emocje, ten lęk, to w tej chwili raz jeszcze rozejrzyjcie się dookoła i spójrzcie, że nie jesteście sami. Otacza was wasza rodzina, w której przyszliście na świat, w której wzrastaliście. Otacza was także wasza rodzina zakonna. Wielu współbraci, którzy od lat idą tą drogą i myślę, że mogą powiedzieć, w pełni szczerości, iż pomimo rozmaitych trudności, które z każdą drogą życiową się wiążą, są ludźmi szczęśliwymi. (…) Oby także wam takie poczucie przez resztę życia towarzyszyło. Trudności z pewnością będzie niemało, bo tak zawsze jest i nikt nie jest od nich wolny, ale pośród trudności można być człowiekiem prawdziwie, głęboko szczęśliwym – przekonywał prowincjał.

Nawiązując do tajemnicy wspomnienia liturgicznego, kaznodzieja ukazywał znaczenie osoby Maryi w dziejach zbawienia. W pełnej wolności decyzji Maryi, żyła Ona duchowością ufności Bogu.

Dzisiaj sam Pan Bóg zaprasza was, głosem Kościoła, do takiej właśnie drogi – Misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej. I wy jesteście wolni i ta wolność dawała się wam z pewnością nie raz we znaki, kiedy z trudem może rozeznawaliście, a potem umacnialiście wasze powołanie. Ale dzisiaj już czas odłożyć na bok wszelkie wątpliwości, wszelkie wahania i zaufać Bogu bezgranicznie.

Ojciec Paweł Zając OMI przywołał jednocześnie zbliżającą się w Zgromadzeniu 200. rocznicę doświadczenia przez św. Eugeniusza „uśmiechu” Maryi.

Szczególny moment, w którym składacie śluby wieczyste, to niejako próg przyszłego roku. Ten pierwszy rok waszego życia oblackiego już z krzyżem oblackim przy boku, to będzie rok 2021/2022. Wiemy doskonale, że rok 2022 to w Zgromadzeniu 200 lat od tego szczególnego przeżycia św. Eugeniusza de Mazenoda w Aix-en-Provence, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kiedy także pośród wielu trudności, z jakimi się konfrontowało młode Zgromadzenie, które założył – modląc się przed wizerunkiem Maryi, szczęśliwy, że mógł przez cały dzień głosić Jej chwałę, że mógł zachęcać wiernych do pobożności do Matki Bożej – odczuł głęboko w sercu pociechę. My, oblaci, nazywamy to „uśmiechem Maryi”. Wiemy, że to nie był jakiś fizycznie dostrzegalny cud, ale to wewnętrzne pocieszenie i tym bardziej autentyczne i prawdziwe, że właśnie dokonało się pośród trudności. Po ludzku można się było martwić, załamywać, rezygnować z raz obranej drogi, może nie było po ludzko jakiś perspektyw. Wszystko po ludzku wydawało się nie udawać. A tymczasem pośród tego doświadczenia, Maryja duchowo uśmiecha się do św. Eugeniusza i mówi mu: Zgromadzenie, które powstało, jest zalążkiem pięknych, świętych dzieł, wielkiego dobra, które ma w tym świecie zagościć poprzez waszą ludzką, skromną posługę. To Zgromadzenie przyniesie wspaniałe owoce, ono jest dobre. I w takim właśnie Zgromadzeniu, w takiej wspólnocie dzisiaj złożycie wasze śluby wieczyste, aby pomnażać to dobro, pomnażać tą świętość, pomnażać to piękno.

Posłuchaj całego kazania o. Pawła Zająca OMI:

Po kazaniu rozpoczęła się modlitwa litanijna do Wszystkich Świętych, a następnie profesi uroczyście odczytali formułę oblacji wieczystej.

Od dnia profesji wieczystej widzialnym znakiem oblacji będzie krzyż, który misjonarze noszą zatknięty za pasem. Neoprofesi otrzymali również szkaplerze Matki Bożej, Konstytucje i Reguły Zgromadzenia oraz zostali włączeni w dobra duchowe rodziny zakonnej.

Na zakończenie liturgii neoprofesi wieczyści podziękowali prowincjałowi, formatorom i wychowawcom oraz swoim rodzicom.

Każdy z neoprofesów otrzymał „Słownik Wartości Oblackich”. Brat Krzysztof Fijałek OMI otrzymał również od generała obediencję do Polskiej Prowincji, a prowincjał skierował go do domu zakonnego w Lublińcu.

(pg)