Kielce: Samorządowcy w obronie oblatów ze Świętego Krzyża

This is a custom heading element.

29 września 2021

28 września w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach miała miejsca, zorganizowana przez wojewodę Zbigniewa Koniusza, konferencja prasowa dotycząca projektu zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zaproszonymi przez wojewodę gośćmi byli samorządowcy z gmin: Bieliny, Nowa Słupia, Waśniów i Pawłów, świętokrzyscy oblaci z superiorem, o. Marianem Puchałą OMI, oraz dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W swoim wystąpieniu wojewoda Zbigniew Koniusz oświadczył, że w pełni popiera działania zakonników w sprawie przeznaczenia terenów położonych przy świętokrzyskim klasztorze, zaś samorządowcy należący do Związku Gmin Gór Świętokrzyskich wyrazili „stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej komunikatów szkalujących działalność zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu”.

Nie godzimy się na to, co się pojawia w mediach i przestrzeni publicznej – mówił wójt Bielin Sławomir Kopacz. Te ciągłe ataki na klasztor misjonarzy oblatów, oskarżenia o to, że jest instytucją, która chce zawładnąć wszystko dla siebie. Proszę o to, aby uwzględnić głos samorządów w tej sprawie. Wspólnie realizujemy wiele projektów, które oddziałują pozytywnie na obszar Gór Świętokrzyskich. Nie możemy patrzeć na ten hejt, który dotyka oblatów – dodał.

Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego stwierdził, że osoby sprzeciwiające się zmianie granic parku są zmanipulowani i posługują się nieprawdziwymi informacjami.

Od kilku lat prowadzona jest kampania dezinformacji wokół Świętego Krzyża. Pojawiające się głosy o rozdeptaniu tego miejsca przez pielgrzymów nie są prawdziwe. Konstytucja i ustawa o ochronie przyrody gwarantuje nieskrępowany dostęp do miejsc kultu religijnego na terenach parków narodowych – wyjaśniał.

Nasza gmina zawdzięcza Świętemu Krzyżowi wszystko, począwszy od nazwy miejscowości, po dziedzictwo i nieocenioną wartość kulturowo-historyczną – tłumaczył Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

Przełożony świętokrzyskich oblatów – o. Marian Puchała OMI – podziękował władzom regionu za zrozumienie i poparcie starań o przywrócenie integralności całego pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego oraz jego pierwotnego, sakralnego charakteru. Prosił także o zaprzestanie szkalowania dobrego imienia misjonarzy oblatów czy dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Na spotkaniu obecna była grupa kilkunastu przeciwników projektu zmiany granic ŚPN oraz oddania oblatom zachodniego skrzydła klasztoru, którzy głośno wyrażali swoje niezadowolenie.

(OMI Święty Krzyż)