Niezwykły blog pszczelarza – br. Zdzisław Cieśla OMI

This is a custom heading element.

6 listopada 2021

Pierwsza wzmianka o oblackiej pasiece w Obrze pochodzi z 1936r., a seminaryjny periodyk „Gość z Obry” opisał ją jako wzorcową. W jej skład wchodziło 20 uli, a opiekował się nią brat ogrodnik Antoni Sieradzki OMI. Pasieka, chociaż należała oficjalnie do Koła Wolsztyńskiego, była najprawdopodobniej częścią ogrodu, który zaopatrywał w warzywa klasztorną kuchnię.

Po wojnie opiekę nad pasieką przejęli klerycy, którzy zajmowali się pszczołami aż do roku 2005. Pszczelarzami byli m.in. frs. Stanisław Grzybek i Franciszek Żok, a ostatnim klerykiem-pszczelarzem był fr. Wiesław Kubalski, dziś misjonarz Wschodu (Ukraina/Rosja).

Liczba kleryków z biegiem lat ubywała, natomiast pracy było coraz więcej. Z tego powodu pieczę nad pasieką przejął brat introligator Zdzisław Cieśla OMI. Aktualnie pasieka liczy 34 rodziny pszczele. Brat Zdzisław swój czas wolny przeznacza na wyrób świec i figur woskowych, zbiera pyłek pszczeli i produkuje propolis. Bierze również udział w spotkaniach dokształcających dla pszczelarzy, organizuje wystawy, imprezy i święta miodowe.

Zobacz: [Obra: Szkolenie dla pszczelarzy z rejonu leszczyńskiego]

Na portalu społecznościowym Facebook powstał również blog, w którym brat Zdzisław zdradza etapy powstawania świecy oraz zachęca czytelników do zgłębiania wiedzy pszczelarskiej.

W pracowni produkcji świec z wosku pszczelego.

Opublikowany przez Pasieka klasztorna Piątek, 5 listopada 2021

Bardzo ważną czynnością w robieniu świec z wosku pszczelego jest to, aby nie przegrzać wosku, po prostu nie może być gorący. Ponieważ jak wosk się przegrzeje i nawet ostygnie, świeca straci swój naturalny kolor, a zapach będzie „przypalony” – wyjaśnia pszczelarz.

Bardzo ważną czynnością w robieniu świec z wosku pszczelego jest to aby nie przegrzać wosku ,po prostu nie może być gorący. Ponieważ jak wosk się przegrzeje i pomimo nawet jak ostygnie kolor świecy straci swój naturalny kolor a zapach będzie (przypalony)

Opublikowany przez Pasieka klasztorna Piątek, 5 listopada 2021

W pracowni wyrabiane są również świece wielkanocne – Paschały.

W pracowni produkcji świec z wosku pszczelego

Opublikowany przez Pasieka klasztorna Sobota, 6 listopada 2021

(pg/OMI Obra/profil Pasieka klasztorna)