Grotniki: Abp Grzegorz Ryś dokonał konsekracji kościoła parafialnego

Konsekracja kościoła parafialnego w Grotnikach.

15 listopada 2021

W Grotnikach koło Zgierza – w 70. rocznicę powołania do istnienia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś, dokonał konsekracji ołtarza oraz kościoła, w którym posługują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. W uroczystościach udział wzięli: prowincjał Polskiej Prowincji misjonarzy oblatów, współbracia z kilku domów zakonnych, byli proboszczowie grotnickiej parafii, dziekan oraz wicedziekan miejscowego dekanatu, a także licznie zgromadzeni wierni. Liturgia poświęcenia kościoła rozpoczęła się w całkowitej ciemności. Po procesji wejścia, o. Bernard Briks OMI – proboszcz parafii, przedstawił historię wspólnoty, a przedstawiciele rady parafialnej wręczyli ordynariuszowi miejsca klucze do świątyni oraz kronikę. Następnie arcybiskup pobłogosławił wodą święconą mury kościoła, zebranych wiernych oraz ołtarz, który miał być konsekrowany.

W słowie skierowanym do wiernych, metropolita łódzki podkreślił wyjątkowość liturgii, w której uczestniczyli. Zaznaczył, że najważniejszym miejscem w świątyni jest ołtarz ze względu na niepowtarzalną ofiarę Chrystusa, która na nim się uobecnia:

O jedynej i niepowtarzalnej ofierze – absolutnie wyjątkowej – mówi dziś List do Hebrajczyków. O jedynej ofierze w dziejach człowieka, ofierze, którą z siebie złożył Bóg w Jezusie Chrystusie. Ten ołtarz jest do uobecniania tamtej ofiary. Nie ponawiamy ofiary Jezusa. On złożył ją raz na zawsze. Ile razy przychodzimy do tego ołtarza, to ta jedyna ofiara Jezusa Chrystusa się dokonuje. Dlaczego ona jest tak wyjątkowa? Dlatego, bo ona i tylko ona gładzi nasze grzechy! Czegokolwiek byście Bogu nie przynieśli na ofiarę, to nie może ona zgładzić naszych grzechów. Tylko ofiara Jezusa Chrystusa gładzi ludzki grzech.

Ten ołtarz będzie do was cały czas krzyczał. Z tego ołtarza będzie cały czas krzyczał Jezus do każdego z was – oddaj mi swoje grzechy! Oddaj mi swoje grzechy! Oddasz mu? Dobrze wiecie, że w życiu wiele razy jest tak, że jesteśmy gotowi Bogu bardzo wiele oddać, ale niektórych naszych grzechów nie! Do niektórych naszych grzechów jesteśmy tak przyzwyczajeni, tak przywiązani, że gotowi jesteśmy Bogu oddać znacznie więcej, tylko żeby tego jednego obszaru, tej jednej dziedziny w naszym życiu nie dotykał. Tego ci nie oddam! Miejcie pewność, że ile razy przeżywacie to w sobie, to wiedzcie, że nic innego Jezusa nie interesuje! Jezusa nie interesują żadne inne ofiary, a to co Go interesuje, to jest – oddaj mi swój grzech! Dlaczego? Bo ja za to oddałem życie, bo tak cię kocham!

Z ołtarza spożywamy Jezusa Chrystusa w Jego Ciele i Krwi, by przeżyć z Nim zjednoczenie i żeby to zjednoczenie nas przemieniało w Niego, czyniło nas do Niego podobnymi! Życzę wam, byście przychodząc do tego kościoła i patrząc na ten ołtarz – dzisiaj konsekrowany – słyszeli to słowo – żebyście słyszeli ofiarę Jezusa Chrystusa, który do was mówi – oddaj mi swoje grzechy, a w to miejsce przyjmij mnie samego w komunii – przyjmij moją naturę, moją miłość, żeby mogło się w tobie dokonać uświęcenie!

Posłuchaj całego kazania abp. Grzegorza Rysia:

Po kazaniu nastąpiło wyznanie wiary. W litanii do wszystkich świętych, zgromadzeni wokół biskupa Kościoła łódzkiego, prosili o pobłogosławienie miejsca, w którym uobecniana będzie jedyna ofiara Zbawiciela ludzi. Po modlitwie litanijnej następca apostołów odmówił modlitwę konsekracji ołtarza, a następnie namaścił go świętym olejem. Po tej czynności prowincjał wraz z miejscowym proboszczem udali się do Zacheuszków, aby namaścić miejsca, w których je umieszczono.

Następnie biskup zasypał mirrą wielką kadzielnicę na ołtarzu, której dym – zgodnie ze słowami z Apokalipsy św. Jana – symbolizuje modlitwy świętych, które z tego ołtarza wznosić się będą przed tron Boży. Dokonano również okadzenia ołtarza oraz kościoła i wiernych.

Ojciec Bernard Briks OMI – proboszcz parafii wraz z o. Tomaszem Ewertowskim OMI – byłym duszpasterzem, przygotowali ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary. Ostatnim elementem obrzędu konsekracji ołtarza i świątyni było zapalenie świec ołtarzowych, które symbolizują obecność Tego, który jest światłością świata. Po zapaleniu świateł w świątyni rozpoczęła się liturgia eucharystyczna. W procesji z darami złożono w ofierze nowy kielich – dar byłego proboszcza grotnickiej parafii.

Na zakończenie liturgii słowa podziękowania do biskupa oraz Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – duszpasterzy wspólnoty – skierowali przedstawiciele parafii. Wyrazy wdzięczności złożył prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI oraz proboszcz parafii – o. Bernard Briks OMI. Podczas procesji wyjścia abp Grzegorz Ryś symbolicznie odsłonił pamiątkową tablicę, a po zakończonej liturgii zgromadzeni w kościele mogli skorzystać z ciepłego posiłku, przygotowanego w salce katechetycznej.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach została erygowana przez bp. Michała Klepacza 23 września 1951 r. Świątynię wybudowano w latach 1933–1938 przez rodzinę Jungowskich, a poświęcono 10 lipca 1933 r. przez bp. Wincentego Tymienieckiego. W latach 1933–1939 był kościołem filialnym parafii św. Katarzyny w Zgierzu. W latach 1946–1951 został odnowiony przez misjonarzy oblatów, którzy pełnili przy nim posługę duszpasterską. Od 1951 r. jest samodzielną placówką. W 1985 r. nastąpiła zmiana wystroju prezbiterium. W 2003 r. rozpoczęła się rozbudowa kościoła parafialnego według projektu arch. Wojciecha Wycichowskiego i arch. Witolda Pietrasa. W Boże Narodzenie 2005 r. (po siedmiu i pół miesiącach prac budowlanych) prowincjał o. Paweł Latusek OMI odprawił pierwszą Pasterkę w rozbudowanej świątyni. W 2004 r. dobudowano do kościoła dzwonnicę. Pod częścią rozbudowaną znajdują się pomieszczenia do pracy duszpasterskiej.

Zobacz: [Grotniki z perspektywy drona – wideo]

(pg)