Wrocław: „Urodziłem się w domu parafialnym Ojców Oblatów” – niezwykła wystawa

W oblackiej parafii we Wrocławiu pojawiła się wyjątkowa wystawa poświęcona obecności zakonników we wrocławskich Pilczycach. Autorem ekspozycji jest Sławomir Maciejewski.

20 grudnia 2021

Urodziłem się w domu parafialnym Ojców Oblatów. Wychowałem się w domu parafialnym Ojców Oblatów. Brzmi to dziwnie, ale tak to było, nasza rodzina na parterze, a Plebania na piętrze, wspólny strych, wspólne piwnice i jedno wspólne centralne ogrzewanie – piec na koks limitowany – 4 tony na mieszkanie. W takich to warunkach sprawowali O. Oblaci posługę na naszej parafii – ich pamięci – napisał twórca (pisownia oryginalna).

W 1946 roku misjonarze oblaci otrzymali pod opiekę bazylikę w Strzegomiu – perłę architektury gotyckiej na Dolnym Śląsku. Proboszczem został o. Jan Cyrys OMI. Jednak już w 1951 roku wikariusz generalny diecezji poprosił oblatów o zamianę Strzegomia na inną parafię we Wrocławiu. Prowincjał przystał na Pilczyce. Zakonnicy osiadają tutaj 14 lipca 1951 roku. Pierwszym proboszczem został o. Ernest Krystek OMI. Była to wówczas pięciotysięczna wspólnota z nowym, zbyt małym murowanym kościołem. Duszpasterze zamieszkali w mieszkaniu przy ul. Tkackiej. Aby nie utracić budynku ze względu na represje komunistyczne, przyjęli pod swój dach rodzinę. Tutaj znalazła się kancelaria w zasadzie trzech oddzielnych wspólnot – parafii na Pilczycach, wspólnoty w Kozanowie oraz odbudowywanego przez oblatów kościoła na Popowicach.

Historię parafii w Pilczycach opracował o. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki OMI. Misjonarze oblaci posługiwali tutaj do 1981 roku.

(pg/zdj. OMI Wrocław)