Krzysztof Zielenda OMI: Lourdes ponownie otwarte dla pielgrzymów
W Lourdes posługuje sześciu misjonarzy oblatów.
Procesją ze światłami w czwartkowy wieczór, 10 lutego, rozpoczęły się uroczystości w Lourdes związane z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej, która po raz pierwszy objawiła się św. Bernadecie Soubirous 11 lutego 1858 roku. Celebracje połączone są z obchodami XXX Światowego Dnia Chorego, ustanowionego przez św. Jana Pawła II.
W dniu 11 lutego Grota zostanie ponownie otwarta dla pielgrzymów. Tak więc pierwszy raz od poczatku pandemii wierni będą mogli wejść do Groty i dotknąć skały – informuje o. Krzysztof Zielenda OMI, jeden z oblackich duszpasterzy w sanktuarium – Dotknięcie skały jest jednym z podstawowych gestów pobożności każdego pielgrzyma. Grota jest miejscem, gdzie niebo dotyka ziemi, miejscem uświęconym przez obecność Maryi i przez modlitwy milionów pielgrzymów. Otwarcie Groty jest znakiem nadziei, że pomału czas pandemia mija.
Oblacka obecność w Lourdes
Ojciec Krzysztof jest jednym z sześciu misjonarzy oblatów, którzy posługują w największym sanktuarium maryjnym Francji i jednym z największych na świecie. Zakonnicy pochodzą z Włoch, Polski, Francji, Nigerii, Demokratycznej Republiki Konga oraz Sri Lanki. Międzynarodowość wspólnoty jest podyktowana faktem, że pielgrzymi przybywający do Lourdes, pochodzą z różnych krajów.
Lourdes jest największym sanktuarium Francji. Przed wybuchem pandemii odwiedzało je nawet 6 mln pielgrzymów rocznie, co czyniło je jednym z największych sanktuariów Europy, którym pozostaje do dziś. Jest także miejscem, które słynie szczególnie z modlitwy za chorych, ale nie tylko. Dotychczas Kościół oficjalnie zatwierdził ok. 70 cudownych uzdrowień i ponad 6 tys. oficjalnie zgłoszonych łask uzdrowienia – wyjaśnia polski oblat.
Stała wspólnota oblacka została ustanowiona w tym miejscu w 1985 roku. Przez lata misjonarze angażowali się w różnorodne formy duszpasterstwa pielgrzymom, między innymi prowadząc wolontariat dla młodzieży, która przyjeżdżała tutaj z całego świata. Jednak oblacki rys historii tego miejsca jest znacznie wcześniejszy.
Kapelani w Lourdes – o. Krzysztof Zielenda OMI [wideo]
Powiernik św. Bernadety
Pierwsze objawienie miało miejsce 11 lutego 1858 roku. Bernadeta opisuje to wydarzenie w liście z 28 maja 1861 roku, zaadresowanym do ojca Ferdinanda Gondranda OMI:
Pewnego dnia, kiedy wraz z dwiema dziewczynkami udałam się nad rzekę Gave, aby nazbierać chrustu, usłyszałam jakby szelest wiatru. Obróciłam się ku łące, ale zobaczyłam, iż gałązki drzew nie poruszają się wcale. Uniosłam wtedy głowę i spojrzałam w kierunku groty. Zobaczyłam Panią odzianą w białe szaty. Miała na sobie białą suknię, przepasana była niebieską wstęgą, na każdej z Jej stóp spoczywała złocista róża. Taki sam kolor miały ziarenka Jej różańca.
Kiedy Ją zobaczyłam, przetarłam oczy sądząc, iż mi się przywidziało. Zaraz też włożyłam rękę do kieszonki i znalazłam swój różaniec. Chciałam przeżegnać się, ale nie mogłam unieść opadającej ręki. Dopiero kiedy Pani uczyniła znak krzyża, wtedy i ja drżącą ręką spróbowałam, i udało się. Równocześnie zaczęłam odmawiać różaniec. Także Pani przesuwała ziarenka różańca, ale nie poruszała wargami. Kiedy skończyłam odmawianie, widzenie ustało natychmiast.
Zapytałam więc obydwie dziewczynki, czy czegoś nie widziały. Odpowiedziały, że nie. Spytały natomiast, co takiego mam im do opowiedzenia. Wtedy oznajmiłam im, że widziałam Panią w bieli i że nie wiem, kim Ona mogłaby być. Upomniałam je jednak, aby nie mówiły o tym nikomu. One znowu namawiały mnie, żebym nie wracała na to miejsce, ale ja się na to nie zgodziłam. Wróciłam więc na to samo miejsce w niedzielę, czując wewnętrznie, że coś mnie tam woła.
Pani przemówiła do mnie dopiero za trzecim razem. Zapytała, czy nie zechciałabym przychodzić tu do Niej przez dni piętnaście. Odpowiedziałam, że chcę. Pani powiedziała jeszcze, że mam powiedzieć kapłanom, aby postarali się o wybudowanie na tym miejscu kaplicy. Następnie poleciła mi napić się wody ze źródła. Ponieważ nie widziałam tam żadnego źródła, zwróciłam się w stronę rzeki Gave. Ale Pani dała mi znak, że nie tam, i palcem pokazała na źródło. Kiedy podeszłam bliżej, znalazłam zaledwie odrobinę błotnistej wody. Nadstawiłam dłoń, ale nic nie mogłam pochwycić. Zaczęłam więc drążyć ziemię w tym miejscu i dopiero wówczas mogłam zaczerpnąć nieco wody. Odrzuciłam trzy razy, za czwartym razem wypiłam. Widzenie znikło, a ja powróciłam do domu.
Przez piętnaście dni powracałam na to miejsce, a Pani ukazywała mi się za każdym razem, z wyjątkiem jednego wtorku i piątku. Polecała na nowo, abym zachęciła kapłanów do wybudowania kaplicy, zachęciła także, abym się obmyła w źródle i abym się modliła o nawrócenie grzeszników. Wielokrotnie zapytywałam, kim jest, ale Ona uśmiechała się tylko łagodnie. W końcu, trzymając ręce uniesione i kierując wzrok ku niebu powiedziała, że jest Niepokalanym Poczęciem.
W ciągu owych piętnastu dni powierzyła mi także trzy sekrety, których zabroniła komukolwiek wyjawiać. Zachowałam je wiernie aż po dziś dzień.
Wznowiony ruch pielgrzymkowy do Lourdes
Tegorocznym uroczystościom odpustowym przewodniczyć będzie bp Antoine Hérouard – delegat apostolski. O godzinie 10.00 odbędzie się uroczysta Eucharystia w największej świątyni na terenie sanktuarium – kościele pw. św. Piusa X. Po niej odbędzie się modlitwa Anioł Pański w Grocie Massabielskiej oraz wspomnienie pierwszego objawienia. O godzinie 15.30 przed grotą będzie miała miejsce modlitwa różańcowa w języku francuskim, a o 20.30 wielojęzyczna procesja różańcowa z lampionami. Wszystkie wydarzenia można śledzić online na profilach społecznościowych sanktuarium w Lourdes oraz na stronie internetowej.
Rozpoczęcie właściwego sezonu pielgrzymkowego nastąpi 10 kwietnia w Niedzielę Palmową. Przyjazd do sanktuarium zapowiedziało już kilkaset grup pielgrzymkowych. Największą pielgrzymką z Polski będzie prawdopodobnie IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych z niepełnosprawnością i ich rodzin, organizowana przez archidiecezję katowicką w dniach od 8 do 16 września. Pielgrzymi przyjadą do Lourdes pociągiem sypialnym z Katowic – zdradza o. Krzysztof Zielenda OMI.
(pg)
Nowa administracja Delegatury na Madagaskarze
11 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Józef Wcisło OMI: rok łaski od Pana [KOMENTARZ BIBLISTY]
10 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025