Święty Krzyż: Poświęcenie nowej kaplicy zakonnej i oratorium
Prowincjał rozpoczął jednocześnie wizytację kanoniczną domu zakonnego na Świętym Krzyżu.
W sobotę, 26 lutego, podczas porannej Eucharystii, prowincjał o. Paweł Zając OMI, dokonał uroczystego poświęcenia kaplicy zakonnej na Świętym Krzyżu. W czasie wspólnej modlitwy obecni byli nie tylko zakonnicy i nowicjusze ze Świętego Krzyża, ale także pielgrzymi, który w tym dniu przyjechali do sanktuarium, aby uczestniczyć w porannej Mszy świętej sprawowanej w ich intencjach.
Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii, wszyscy zgromadziliśmy się na krużganku klasztornym za klauzurą zakonną. Prowincjał odmówił modlitwę poświęcenia kaplicy. Poświęcona została zarówno kaplica zakonna, jak i oratorium, w którym sprawowany będzie także sakrament pokuty i pojednania. Nowa kaplica zakonna przypomina dawne pomieszczenie przed jej przeniesieniem i remontem.
Oratorum natomiast nawiązuje swoim wyposażeniem do trudnych i bolesnych czasów Świętego Krzyża. Przy ołtarzu wiszą trzy figury, które zachowały się z nieistniejącego już dziś ołtarza tzw. kaplicy więziennej z czasów, kiedy Polska była pod zaborami. Figury te, jak i nieistniejący już dziś ołtarz kaplicy więziennej, wykonali wtedy więźniowie osadzeni na Świętym Krzyżu, kiedy w murach klasztornych mieściło się ciężkie carskie więzienie. W czasie II wojny światowej wojsko hitlerowskie zamieniło to miejsce na obóz zagłady dla jeńców radzieckich, a kaplicę więzienną spalono. Cudem z tej kaplicy zachowały się: krucyfiks, figury świętych Piotra i Pawła oraz figura świętego Michała Archanioła.
W homilii podczas Eucharystii, w nawiązaniu do obecnej sytuacji, w której znajduje się nie tylko Ukraina, ale i cały świat o. Paweł Zając OMI mówił:
W tym czasie, w którym przyszło nam teraz żyć, słowo Boże wybrzmiewa ze szczególną mocą, bo widzimy najpierw kontrast z jednej strony, kiedy włączymy telewizor albo jakąś stronę internetową, to patrzymy na obraz uzbrojonych po zęby zbirów, ludzi którzy są pełni pychy z uwagi na swoją siłę militarną i gardzą drugim człowiekiem i jego życiem. Patrzymy na obraz ludzi, którzy – wydaje się – są „wszechpotężni”. W Ewangelii zaś mamy obraz dziecka, bezbronnego, delikatnego, szczerego, pełnego zaufania. Bóg wybiera właśnie takie dziecko. Pokazuje nam to dziecko jako wzór. Jest to bardzo wymowny kontrast i Bóg pozwala, aby dotarł on do naszego serca – mówił przełożony oblatów w Polsce.
Nawiązując do ceremonii poświecenia nowej kaplicy zakonnej, jak i sytuacji na Ukrainie, ojciec Paweł przypominał o potrzebie modlitwy w życiu zakonnym, także w intencji pokoju na świecie:
W czasie agresji na Ukrainę, staramy się w naszych klasztorach dodatkowo modlić modlitwą Różańcową z takim zaufaniem, że jest czas kiedy trzeba walczyć. Są ci, których obowiązkiem jest bronić, a w wielu sytuacjach naszym obowiązkiem jest modlić się, jest towarzyszyć pełną ufności wiary modlitwą. Może się wydawać: Cóż tu modlitwa może pomóc, jak jedzie czołg? Cóż może różaniec? Tymczasem Bóg wprowadza nas w tę tajemnicę modlitwy, która ma wielką moc: „Wielką moc ma wytrwałą modlitwa sprawiedliwego”. Dlatego nie ustawajmy w modlitwie, odnówmy w sobie pragnienie codziennej modlitwy, codziennego różańca, modlitwy do Boga, modlitwy o nawrócenie ludzkich serc…
Poranną Eucharystią rozpoczęła się także wizytacja kanoniczna domu zakonnego na Świętym Krzyżu.
(mt/zdj. OMI Święty Krzyż)
Nowa administracja Delegatury na Madagaskarze
11 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Józef Wcisło OMI: rok łaski od Pana [KOMENTARZ BIBLISTY]
10 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025