10 marca 2022
Z listów św. Eugeniusza.
TOŻSAMOŚĆ RODZINY MAZENODOWSKIEJ: ŚWIADOMOŚĆ SWEJ NIEDOSKONAŁOŚCI
CZYNNIKIEM WZROSTU
Dla Eugeniusza relacja z Bogiem była potężnym źródłem życia, dlatego też do tego samego doświadczenia i tej samej wizji chciał doprowadzić możliwie jak największą ilość ludzi. W liście do kogoś, kto marzył o przyłączeniu się do misjonarzy, w następujący sposób ukazał kilka koniecznych postaw:
Ponieważ misjonarz jest powołany do posługi ściśle apostolskiej, powinien dążyć do doskonałości. Pan przeznacza go do ponawiania, wśród współczesnych jemu ludzi, cudów zdziałanych przez pierwszych głosicieli Ewangelii.
List do ks. Viguiera, 06.01.1819, w:EO I, t. VI, nr 38.
Idea dążenia do doskonałości może budzić fałszywe przekonanie, że wszystko zależy od naszych wysiłków. Jak widzimy tę naukę posiadł Eugeniusz i podążał za nią wraz z upływem lat. Dążenie do doskonałości oznaczało raczej zmierzanie do większego współdziałania z działaniem Boga. Świadomość własnej niedoskonałości pozwoliła Bogu, aby czynić go bardziej doskonałym. «Wszystko dla Boga» i «oblacja» bardziej polegają na współpracy z działaniem Boga w nas, niż na zwracaniu uwagi na nasze własne wysiłki, aby stać się doskonałymi.
Byt ludzki oznacza byt niedoskonały, ograniczony, a tym samym zmieniający się i poruszający jakby w niekończącej się podróży. Spełniona duchowość daje nam zdolność do życia w radości w niedoskonałym świecie. To jest ważne, gdyż niedoskonały świat jest jedynym, jaki posiadamy. A jeśli Bóg nie kocha niedoskonałych osób, to już nikogo nie ma do kochania. Richard Rohr
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024