Papież: Misjonarze Miłosierdzia sakramentem obecności Boga

W spotkaniu uczestniczyło trzech oblatów powołanych na Misjonarzy Miłosierdzia.

26 kwietnia 2022

W Watykanie zakończyło się III Międzynarodowe Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia z Ojcem Świętym Franciszkiem. Powołał ich do istnienia na jubileuszowy rok Miłosierdzia, a po jego zakończeniu przedłużył ich misję. Wraz z konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”, która wejdzie w życie 5 czerwca, posługa Misjonarzy Miłosierdzia w Kościele zostanie ukonstytuowana jako stały element Jego działalności.

W spotkaniu wzięli udział: o. Paweł Gomulak OMI i o. Sebastian Stasiak OMI z Polskiej Prowincji oraz o. George Knab OMI z Prowincji Stanów Zjednoczonych. Do Rzymu przybyło blisko 400 prezbiterów z całego świata. Przez kilka dni mieli okazję pogłębienia formacji oraz wymiany doświadczeń.

Przed audiencją z Ojcem Świętym. Od lewej: o. Paweł Gomulak OMI, o. Sebastian Stasiak OMI i o. George Knab OMI (zdj. pg)

„Jesteście bliscy Ojcu Świętemu”

Posługa Misjonarza Miłosierdzia nie kończy się na sprawowaniu sakramentu miłosierdzia. Jest to wprawdzie punkt kulminacyjny, szczególnie jeśli chodzi o najcięższe grzechy zarezerwowane Ojcu Świętemu. Chodzi o to, by być Misjonarzem Miłosierdzia – być, a nie wypełniać posługę Misjonarza Miłosierdzia – mówił do zebranych w auli synodalnej abp. Rino Fisichella.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji (zdj. P. Gomulak OMI)

Włoski purpurat stoi na czele Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, pod którą instytucjonalnie podlegają Misjonarze Miłosierdzia. Pierwszy dzień rzymskiego spotkania był czasem podsumowania dotychczasowej działalności papieskich misjonarzy. W grupach językowych dzielili się doświadczeniem posługi w czasach pandemii oraz kreślili możliwe kierunki dalszego rozwoju służby w Kościele.

W sobotni wieczór odbyło się nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem w rzymskim kościele Matki Bożej in Vallicella. Misjonarze mieli okazję skorzystać tutaj z sakramentu pokuty i pojednania.

(zdj. P. Gomulak OMI)

Pokorna dobroć miłosiernego spowiednika

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Misjonarze Miłosierdzia koncelebrowali Mszę świętą w Bazylice św. Piotra. Jako dar od papieża każdy z misjonarzy otrzymał specjalną stułę z kluczami św. Piotra, aby podkreślić łączność posługi Piotra i Misjonarzy Miłosierdzia.

W kazaniu do wiernych w bazylice św. Piotra Ojciec Święty podkreślił, że Zmartwychwstały Pan wychodzi na spotkanie każdej ludzkiej słabości z darem pokoju.

Odwracają uwagę od siebie samych i swoich niepowodzeń i zostają przyciągnięci Jego oczyma, w których nie ma surowości, lecz miłosierdzie. Chrystus nie rozpamiętuje przeszłości, ale przychodzi do nich z życzliwością i pokojem, czyni ich nowymi ludźmi, oczyszczonymi przez przebaczenie udzielone bez obliczania i bez zasług. To jest radość Jezusa, radość, której i my zakosztowaliśmy, doświadczając Jego przebaczenia po upadku, grzechu czy porażce. Pan czyni wszystko, aby dać nam swój pokój: poprzez spowiedź, słowa osoby bliskiej, wewnętrzne pocieszenie Ducha Świętego, nieoczekiwane wydarzenie… Na różne sposoby Bóg troszczy się o to, abyśmy poczuli dotyk Jego miłosierdzia, radość, która płynie z otrzymania przebaczenia i pokoju.

(zdj. PCPNE)

Zwracając się bezpośrednio do Misjonarzy Miłosierdzia, papież Franciszek przypomniał:

Dziś w Kościele przebaczenie musi dotrzeć do nas poprzez pokorną dobroć miłosiernego spowiednika, który wie, że nie jest posiadaczem jakiejś władzy, ale kanałem miłosierdzia, który wylewa na innych przebaczenie, z którego sam najpierw skorzystał.

(zdj. pg)

„Moją zasługą jest Miłosierdzie Boga”

W poniedziałkowym cyklu formacyjnym Misjonarze Miłosierdzia mogli wysłuchać inspirującej katechezy kard. Raniero Cantalamessy OFMCap. Kaznodzieja Domu Papieskiego przywołał biblijną ideę świętości, która nie opiera się na jurydycznej sprawiedliwości, ale jest naznaczona prawością. To jednocześnie wierność Bogu, ale naznaczona wrażliwością i miłosierdziem serca człowieka wobec brata.

Zostawcie jak długo można głoszenie dzieł miłosierdzia i nakazów – mówił kard. Cantalamessa – bądźcie misjonarzami miłosierdzia przez sakramenty, słowa, radość życia z faktu, że nie ma potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie.

Kard. Raniero Cantalamessa OFMCap (zdj. P. Gomulak OMI)

Przypomniał, że sprawiedliwość Boga objawia się w Jego miłosierdziu wobec człowieka. Wskazując na prawdę o darmowym usprawiedliwieniu przez łaskę Chrystusa, podkreślił, że „zasługą człowieka jest miłosierdzie Boga”.

(zdj. PCPNE)

„Powierzyłem wam misję, która jest najbliższa mojemu sercu”

Z Misjonarzami Miłosierdzia spotkał się Ojciec Święty Franciszek, który na wstępie swojego przemówienia podkreślił:

Chciałem się znów z wami spotkać, ponieważ powierzyłem wam misję, która jest najbliższa mojemu sercu: być efektywnym narzędziem Bożego miłosierdzia.

(zdj. PCPNE)

Katechezę Ojciec Święty oparł o biblijną postać Rut.

Droga, którą podejmuje Rut jest często żmudna, czasem pełna smutku, ale Bóg wyrusza w nią, aby objawić swoją miłość. To do nas należy udzielanie głosu Bogu: my misjonarze miłosierdzia udzielamy głosu Bogu i ukazujemy oblicze Jego miłosierdzia. Osoba, która spotyka któregoś z was, powinna się zmienić, powinna zmienić uczucia, sposób myślenia o Bogu. „Teraz po spotkaniu z tym misjonarzem, zrozumiałem, kim jest Bóg”. Nigdy nie zapominajmy, że Bóg nie działa w codziennym życiu ludzi poprzez spektakularne czyny, ale w sposób cichy, dyskretny, prosty, aby objawić się poprzez ludzi, którzy stają się sakramentem Jego obecności. Jesteście sakramentem obecności Boga. Proszę was, trzymajcie z dala od siebie wszelkie formy osądzania i zawsze zachowujcie pragnienie zrozumienia osoby, która stoi przed wami – podkreślił Papież – Nigdy nie zatrzymujcie się na jednym szczególe, ale patrzcie na całe życie osoby. Bóg nie zatrzymuje się na pozorach i gdyby miał sądzić tylko na podstawie grzechów, prawdopodobnie nikt nie zostałby zbawiony! W ten sposób nie wyraża się miłosierdzie. Ono potrafi zajrzeć w serce człowieka, gdzie ukryte jest pragnienie, tęsknota za powrotem do Ojca i do domu.

(zdj. P. Gomulak OMI)

Miejcie zawsze pod ręką płaszcz miłosierdzia, aby ogrzać nim wszystkich, którzy zwracają się do was po przebaczenie; pocieszajcie smutnych i samotnych – konkludował następca św. Piotra.

Franciszek zaznaczył, że Misjonarze Miłosierdzia znaleźli swoje miejsce w nowej Konstytucji apostolskiej, ponieważ są uprzywilejowanym narzędziem Kościoła i mają stałe miejsce w jego strukturze.

Na całym świecie posługuje 1040 Misjonarzy Miłosierdzia, wśród nich 10. misjonarzy oblatów. W Polsce jest obecnie czterech oblatów – Misjonarzy Miłosierdzia: o. Paweł Gomulak OMI (Lubliniec), o. Władysław Kozioł OMI (Lubliniec), o. Sebastian Stasiak OMI (Gorzów Wielkopolski) i nowo powołany przez Ojca Świętego: o. Artur Piwowarczyk OMI (Gdańsk).

(pg/zdj. pg, PCPNE)