Opole: Wprowadzenie relikwii patronki środowisk medycznych

"Posługa miłości zaczyna się tam, gdzie człowiek wchodzi z drugim człowiekiem w relacje" - mówił bp Andrzej Czaja.

13 maja 2022

W oblackiej parafii pw. św. Jana Pawła II odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej – patronki środowisk medycznych. Hanna Chrzanowska była współpracownicą św. Karola Wojtyły w czasach posługi polskiego papieża na stolicy archidiecezji krakowskiej. W czasach okupacji niemieckiej zaangażowała się w działalność charytatywną pod agendą abp. Adama Stefana Sapiehy, potem wspierała pracowników przymusowych, którzy wracali z nazistowskiej Rzeszy do Polski. Była prekursorką pielęgniarstwa społecznego w Polsce. Beatyfikowana przez papieża Franciszka w krakowskich Łagiewnikach, 28 kwietnia 2018 roku.

Uroczystościom przewodniczył bp Andrzej Czaja – ordynariusz diecezji opolskiej. Wzięli w niej udział m.in.: ks. Piotr Białos – Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia, o. Damian Dybała OMI – proboszcz oblackiej parafii, członkowie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu wraz z pocztem sztandarowym, przedstawiciele Służby Zdrowia, siostry zakonne z zakonu franciszkańskiego oraz parafianie miejscowej wspólnoty.

Po aspersji nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej.

Cieszymy się i tą Eucharystią będziemy dziękować też za ten dar relikwii błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, za ten wizerunek. A teraz chcę odmówić tu akt zawierzenia Panu Bogu przez wstawiennictwo bł. Hanny Chrzanowskiej pielęgniarek, położnych i całego personelu Służby Zdrowia naszej diecezji – mówił biskup opolski.

Na początku kazania biskup Andrzej Czaja nawiązał do Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych i wyraził wdzięczność za obecną uroczystość, podkreślając osobistą troskę o rozwój duszpasterstwa Służby Zdrowia. Cytując list jednej z pielęgniarek, czytał: „Potrzeba nam wstawiennictwa i opieki bł. Hanny Chrzanowskiej. Jako wspólnota akademicka wykładowców oraz studentów bardzo chcielibyśmy mieć cząstkę błogosławionej Hanny Chrzanowskiej u nas w Opolu, naszym opolskim Kościele”.

Ewangelia jest prosta – naśladować Jezusa. Postępować tak, jak On. I to błogosławiona Hanna zrozumiała (…) „Najbardziej zależało mi na tym, żeby być przy chorym, towarzyszyć cierpiącemu i okazać pomoc w sposób prosty: pościelić łóżko, podać basen, umyć go, zadbać, by nie miał odleżyn” – prosta elementarna usługa, samarytańska – mówił biskup Czaja.

 

Nic nie będą znaczyły wielkie projekty chrześcijańskiego życia, duszpasterskie projekty, wielkie jakieś wezwania do odnowy, ani też płomiennie wyrażane akty, jeśli w codzienności zabraknie właśnie tego – posługi miłości. Ta posługa to coś więcej, niż danie czegoś z siebie, bo prościej nieraz jest dzisiaj, tego przychodzi nam doświadczać chociażby w przyjęciu teraz przybyszów z Ukrainy, prościej jest nieraz coś dać, przesłać datek, złożyć nawet wielki, wszystko jest ważne, to jednak jest jałmużna. Posługa miłości to coś więcej. Posługa miłości zaczyna się tam, gdzie człowiek wchodzi z drugim człowiekiem w relacje – kontynuował hierarcha.

Dlatego ten dzień jest dla mnie niezwykle ważny i myślę: dla nas wszystkich tu zgromadzonych. I oby przyniósł piękne owoce. Błogosławiona Hanna będzie niewątpliwie opiekunką, bo już z perspektywy nieba może upraszać wiele potrzebnych łask, ale jest też takim wymownym, czytelnym znakiem, który woła o to, by nie zostawiać człowieka w potrzebie – mówił biskup opolski.

Posłuchaj całego kazania bp. Andrzeja Czai:

(pg)