Relacja z kolejnego dnia kongresu świeckich w Kokotku

W oblackim świecie trwa II Kongres Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami.

30 maja 2022

Sobotni dzień kongresowy rozpoczął się modlitwą. Tematem dnia była rzeczywistość jednoczenia się i włączania w przeżywanie charyzmatu oblackiego na poziomie konkretnych wspólnot, prowincji, regionów i całego Zgromadzenia.

Zastanawialiśmy się, w jaki sposób tworzyć zdrowe, mocne i owocne relacje na wielu płaszczyznach wspólnot świeckich żyjących charyzmatem oblackim.  Wysłuchaliśmy relacji z trzech prowincji europejskich, angielsko-irlandzkiej, francuskiej i polskiej, o aktualnym życiu wspólnot, nadziejach i programach na przyszłość. Francja wskazała na rolę turystyki w propagowaniu charyzmatu św. Eugeniusza i powiększaniu wspólnot świeckich. Prowincja irlandzko-angielska podkreślała dobrodziejstwo współczesnych środków komunikacji, zwłaszcza internetu, w nawiązywaniu i umacnianiu relacji. Natomiast przedstawiciele polskiej prowincji zauważyli, że w polskich parafiach oblackich istnieją wspólnoty żyjące charyzmatem oblackim, choć czasami nie są tego świadome – wyjaśnia Luba Niewińska, uczestniczka kongresu.

Praca w małych grupach sprowadzała się do rozważania pięciu ważnych problemów dotyczących wspólnot oblackich:

  • być współodpowiedzialnym,
  • nowe sposoby komunikacji,
  • życie we wspólnotach,
  • osobista przemiana i misja z różnymi twarzami biedy,
  • misja z młodzieżą.

Podczas sobotniego popołudnia uczestnicy spotkania w różnych częściach świata połączyli się ze sobą w wideokonferencji internetowej. Wśród głosów z oblackiego świata nie zabrakło świadectw m.in. uczestników pierwszego kongresu świeckich w Aix-en-Provence w 1996 roku. Poruszono kwestię istnienia w wielu miejscach stowarzyszenia AMMI oraz mówiono o honorowych oblatach. Centralnym punktem dnia była Eucharystia. Dziękczynienie przedłużone było na wieczorne nabożeństwo uwielbienia.

(pg/ln/zdj. J. Bien/wideo: P. Jenek)