Zakończył się II Kongres Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami

W spotkaniu w Kokotku uczestniczyło około 120 osób z regionu europejskiego.

1 czerwca 2022

Ostatni dzień Kongresu Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami koncentrował się wokół rzeczywistości zaangażowania. Po raz kolejny uczestnicy mogli wysłuchać relacji z kolejnych prowincji europejskich o formach i zaangażowaniu świeckich w życie i posłannictwo oblatów. Eucharystii, która stanowiło centrum dnia, przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji.

W popołudniowym panelu Kokotek połączył się internetowo z pozostałymi miejscami na świecie, gdzie zgromadzili się uczestnicy kongresu.

Podobnie jak w porannym panelu w Kokotku, teraz na bardzo szerokim forum dzieliliśmy się przykładami zaangażowania we współpracy z oblatami oraz nadziejami i planami na przyszłość. Szukaliśmy doskonalszych sposobów realizacji zarysowanych przez nas zadań, skupionych wokół tematów: formacja, komunia, misja. Z bardzo wielu wypowiedzi padła potrzeba opracowania w miarę jednolitych materiałów formacyjnych, a także potrzeba systematycznych spotkań oblackich wspólnot świeckich o wąskim i szerszym zasięgu. To wszystko ma umacniać świadomość i ducha oblackiego, by świeccy mogli skuteczniej pełnić zadania misyjne Kościoła na wzór św. Eugeniusza – relacjonuje Luba Niewińska.

W specjalnym przesłaniu Generał Zgromadzenia podkreślał wyraźną konotację obecnego kongresu z drogą synodalną Kościoła, wyrażając jednocześnie przekonanie, że obecne spotkanie będzie miało znaczący wpływ na kształt zbliżającej się Kapituły Generalnej. Ostatnim akcentem kongresu była wirtualna obecność w macierzystym domu Zgromadzenia, gdzie miejscowa wspólnota oblacka zgromadziła się w sali fundacji.

(pg/L. Niewińska/zdj. J. Bien/wideo P. Jenek)