Kodeń: Czuwanie Apostolatu Margaretka

To pierwsze tego typu spotkanie u oblatów w Kodniu.

13 czerwca 2022

W kodeńskim sanktuarium spotkali się członkowie apostolatu Margaretka, który zrzesza osoby modlące się za kapłanów. Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem o. Dariusza Galanta OMI, duszpasterza pielgrzymów. Kazanie wygłosił ks. dr Jacek Jaśkowski z Siedlec. W słowie skierowanym do zgromadzonych poruszył kwestię spadku powołań do kapłaństwa. Podkreślał, że Chrystus nie przestaje powoływać nowych pracowników ewangelicznych, ale istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać młodym ludziom odpowiedź na Jego zaproszenie:

Jezus ciągle powołuje, chociaż nam się ostatnio wydaje, jakby w tym powoływaniu nieco się zaniedbał, bo maleje liczba kandydatów do seminariów duchownych i do życia zakonnego. Dlaczego? Czyżby Pan z jakiegoś trudnego do zrozumienia powodu przestał powoływać? A może nie ma do kogo kierować tego wezwania, gdyż większość młodych żyje innymi wartościami i inne cele stawia sobie w życiu? Tak, te okoliczności mają miejsce, ale trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że Pan przestał powoływać, bo to oznaczałoby, że Jezus zmienił coś w swoim pragnieniu naszego zbawienia i że została w jakiś sposób zachwiana owa ciągłość w powoływaniu wciąż nowych współpracowników nieba w dziele zbawiania ludzkości.

Wskazując na zaangażowanych w apostolat Margaretki, przywołał rzeczywistość duchowej wymiany darów:

Można powiedzieć, że w ten sposób dochodzi do niezwykłej wymiany duchowych darów. Oni, dzięki naszemu słowu wierzą w Pana, a my, dzięki słowu ich modlitwy, ofiarowania w naszej intencji cierpień, wyrzeczeń, dobrych uczynków i wszelakich duchowych darów, możemy pełnić swoją posługę – mówił ksiądz Jaśkowski – Co byśmy bez was zrobili? Co byśmy zwojowali w tym dzisiejszym świecie i w tej całej zagmatwanej i nieprzychylnej sytuacji, gdyby nie wasze wsparcie? Często jest ono ciche i dyskretne, często w ogóle się o nim nie dowiadujemy, albo dowiadujemy po latach, w jakichś niespodziewanych okolicznościach.

Podczas czuwania uczestnicy mogli wysłuchać m.in. rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego, które poprowadził o. Leonard Głowacki OMI. Senior kodeńskiej wspólnoty zakonnej zawierzył modlących się za kapłanów opiece Matki Bożej Kodeńskiej.

(pg/profil społecznościowy „Wieczór z Maryją”)