Andrzej Jastrzębski OMI: „Jeden z moich studentów jest chrześcijaninem koptyjskim”
Misjonarz oblat na koptyjskim sympozjum medycznym w Kanadzie.
Mówią, że życie jest pełne niespodzianek. Tak było w przypadku mojego spotkania z ortodoksyjną wspólnotą koptyjską, z której większość urodziła się w Egipcie. Jeden z moich studentów na Uniwersytecie św. Pawła w Ottawie jest chrześcijaninem koptyjskim.
Koptowie zaczęli migrować do Kanady na początku lat siedemdziesiątych. Początkowo organizowali się do sprawowania liturgii w szkołach, gdzie wynajmowali pomieszczenia na swoje spotkania. Później udało im się zbudować własne kościoły. Obecnie jest to dość znacząca grupa w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
W ramach tej społeczności powstało Koptyjskie Stowarzyszenie Medyczne Ameryki Północnej. Stowarzyszenie to po raz pierwszy zorganizowało dużą konferencję dla swoich członków w Montrealu (Laval) w dniach 27-29 maja. Tematem było „Czy chcesz być uzdrowiony?” (J 5,6). Uczestnikami byli lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki i farmaceuci z Kanady i Stanów Zjednoczonych, w sumie wzięło udział około 120 uczestników.
Nie tylko zostałem zaproszony do udziału, ale również zostałem poproszony o bycie jednym z organizatorów tego spotkania. Dzieląc się wiedzą z zakresu psychologii i duchowości oraz talentami muzycznymi, doświadczyłem komunii między chrześcijanami różnych tradycji, którzy wspólnie poszukują Boga w kontekście współczesnego świata. Odkryłem, że wszystkie wspólnoty chrześcijańskie muszą stawić czoła wyzwaniu destygmatyzowania osób z problemami zdrowia psychicznego i znalezienia sposobów, by pomóc im ze współczuciem.
(OMIWorld)
o. Andrzej Jastrzębski OMI – pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1993 roku, święcenia prezbiteratu otrzymał 19 czerwca 1999. Doktoryzował się z filozofii, habilitację napisał z teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. św. Jana Pawła II w Lublinie. Zajmuje się badaniami styku psychologii z filozofią i teologią. Wykłada na Uniwersytecie św. Pawła w Ottawie. Należy do Prowincji Notre-Dame-du-Cap w Kanadzie.
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024
Wrocław: misjonarz oblat na medal [ROZMOWA]
20 listopada 2024