Kodeń: Nowe korony na 300. lecie

Wotum wdzięczności dla Matki Bożej Kodeńskiej.

8 lipca 2022

W 2023 roku przypada 300. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Była to trzecia papieska koronacja w historii Polski. Po ikonie Jasnogórskiej (1717 r.), Matki Bożej w Trokach k. Wilna (1718 r.) – w 1723 roku przyszedł czas na obraz kodeński. O koronację wystąpił ówczesny dziedzic Kodnia – Jan Fryderyk Sapieha. W tym czasie powstaje też pierwsza książka o historii obrazu i kulcie „Historia Przezacnego Obrazu Kodeńskiego” (1721) autorstwa ks. Jakuba Walickiego – misjonarza i altarzysty kodeńskiego. Na odwrocie oryginalnych koron papieskich znajduje się specjalna pieczęć Kapituły św. Piotra w Rzymie.

W ramach przygotowań do tego Jubileuszu pragniemy przygotować dla Matki Bożej nowe korony. Projektem i wykonaniem zajmie się pan Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej monstrancji czy goszczącej niedawno u nas Monstrancji Pokoju z Medjugorje – informują kustosze kodeńskiego sanktuarium.

Aż do przybycia misjonarzy oblatów do Kodnia korony papieskie były jednak umieszczone nie na samym wizerunku, ale na srebrnej sukni – obecnej zasłonie obrazu. W roku Wielkiego Jubileuszu dwutysiąclecia chrześcijaństwa diecezja siedlecka ufundowała tzw. Korony Milenijne, które obecnie są eksponowane w miejscowym muzeum.

Jak można wspomóc i współtworzyć nowe korony milenijne?

Oblaci z Kodnia zbierają ofiary pieniężne specjalnie przeznaczone na ten cel. Można je przekazywać na miejscu, albo przy pomocy konta bankowego:

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

ul. Rynek 1, 21-509 Kodeń

BS Łomazy 26 8037 0008 0390 0954 2000 0010 z dopiskiem „Ofiara na korony dla Matki Bożej”

Można również przekazywać na ten cel elementy złotej biżuterii, które zostaną wykorzystane do tworzenia nowych koron.

Kiedy uroczystości milenijne?

Coroczny odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej 14-15 sierpnia jest jednocześnie kolejną rocznicą koronacji obrazu. 300. rocznica będzie zatem świętowana podczas Wielkiego Odpustu w Kodniu w 2023 roku.

(pg/zdj. Sanktuarium Maryjne w Kodniu)