Oświadczenie NCTR i kanadyjskich oblatów

Zakończyła się kwerenda w Rzymie.

19 lipca 2022

Kanadyjskie Narodowe Centrum dla Prawdy i Pojednania razem z kanadyjskimi prowincjami oblackimi zakończyli kolejny etap kompletowania dokumentacji ze szkół rezydencjalnych, które w imieniu rządu Kanady prowadzili zakonnicy. Jednym z ważnych elementów była kwerenda w domu generalnym w Rzymie, która właśnie się zakończyła.

Z zadowoleniem przyjęliśmy zaproszenie oblatów do zbadania archiwów Domu Generalnego w Rzymie – powiedziała Stephanie Scott, dyrektor wykonawczy NCTR. – Ocenione przez nas zapisy pomogą skompilować dokładniejszy personel oblacki w szkołach z internatem w całej Kanadzie. Dostęp do tych zapisów ma kluczowe znaczenie dla poznania pełnej historii i wpływu szkół stacjonarnych, ponieważ pracujemy nad uhonorowaniem Ocalałych, ich rodzin.

Archiwiści NCTR oraz kanadyjscy oblaci pracują obecnie nad digitalizacją dokumentów. Wizyta w Rzymie odbyła się jako uzupełnienie informacji już pozyskanych po zeszłorocznym oświadczeniu kanadyjskich zakonników o pełnym dostępie do posiadanych archiwaliów w Kanadzie. Dotychczasowe prace obejmują m.in.: zdigitalizowanie 41 kronik – prace nad kolejnymi postępują, opracowano personalia kanadyjskich oblatów oraz 1000 uczniów szkół rezydencjalnych, udzielono dostępu do archiwaliów 165 dziennikarzom i przedstawicielom rdzennej ludności, kanadyjscy oblaci udostępnili cztery archiwa prowincjalne.

Prace wciąż trwają w porozumieniu z przedstawicielami Pierwszych Narodów. Celem jest rzetelne wyjaśnienie niechlubnego dla Kanady okresu istnienia szkół rezydencjalnych dla Pierwszych Narodów. W imieniu państwa prowadziły je m.in. wspólnoty wyznaniowe, w tym oblackie prowincje w Kanadzie. W 1991 roku podczas dorocznej pielgrzymki Pierwszych Narodów nad Jezioro św. Anny kanadyjscy oblaci wyrazili głęboki żal i przeprosili za udział w rządowym systemie szkół rezydencjalnych. Celem badań komisji jest ogląd sytuacji panującej w placówkach oraz wyjaśnienie domniemanych grobów dzieci. Z dotychczasowych ustaleń i dokumentów Narodowego Centrum dla Prawdy i Pojednania wynika, że w szkołach często panowały złe warunki higieniczne i żywieniowe ze względu na brak dofinansowania oraz ogólne warunki panujące w tamtym okresie w Kanadzie – m.in. epidemie i choroby. W szkołach dochodziło także do aktów przemocy wobec uczniów.

Kluczowym dla naszych wysiłków na rzecz prawdy i pojednania w celu wykazania przejrzystości była dostępność naszych akt i mam nadzieję, że te kroki umożliwią dostęp do akt osobowych w każdej kanadyjskiej prowincji tak szybko, jak to będzie prawnie możliwe – powiedział ojciec Ken Thorson, przełożony Prowincji Lacombe. – Chcę podziękować Narodowemu Centrum dla Prawdy i Pojednania za jego niestrudzoną pracę przy archiwizowaniu zapisów szkolnych oraz za ich fachowe wskazówki i partnerstwo w zakresie dostępu do akt oblackich. Chociaż był to konstruktywny rok partnerstwa, wiem, że te kroki to dopiero początek dalszej drogi w kierunku prawdy, sprawiedliwości, uzdrowienia i pojednania.

Oświadczenie można w oryginale przeczytać TUTAJ. Innych szczegółowych informacji w tym zakresie udzialają jedynie kanadyjskie prowincje Lacombe i Notre-Dame du Cap – KLIKNIJ

(pg)