Peru: 30 lat oblackiej stacji radiowej

Radio Amistad powstało w Aucayacu kiedy z Limy raz na jakiś czas docierało kilka gazet.

19 lipca 2022

Był maj 1988 roku, kiedy o. Pablo Feeley OMI i o. Robert Smith OMI – proboszcz parafii Jezusa Zbawiciela w Aucayacu – rozpoczęli wspólny projekt oblacki: „Wiejski system komunikacji społecznej”. Głównym celem tego projektu było dostarczenie infrastruktury obejmującej radiostację i centrum komunikacyjne. W tamtych latach w Aucayacu praktycznie nie było żadnego środka komunikacji. Wprawdzie istniała komercyjna rozgłośnia Radio Ribereña, ale pokrywała zaledwie 10 procent obszaru. Dróg było niewiele, nie było telefonów, a od czasu do czasu z Limy, stolicy Peru, przyjeżdżało kilka gazet.

(zdj. Delegatura BOLPER)

Oblaci z misji Aucayacu postanowili stworzyć stację radiową, aby zapewnić ludności niezbędne informacje, a jednocześnie móc szerzyć wiedzę w dziedzinie edukacji, zdrowia, rolnictwa itp. Poprzez radiostację można było dotrzeć do rodzin, a centrala komunikacyjna pozwalała otworzyć kanały komunikacyjne w okolicy. Jednym z celów było budowanie wspólnoty pośród ludności. Nie obyło się bez problemów. Po pierwsze nie było niezawodnego źródła energii elektrycznej, brakowało instruktorów do stworzenia zespołu. Aby sprostać temu wyzwaniu, kluczowe było wsparcie Krajowego Koordynatora Radiowego. Czas uciekał, a wśród miejscowej ludności panował wielki strach i niepokój, zarówno z powodu grupy terrorystycznej Sendero Luminoso, jak i armii peruwiańskiej. Sytuacja społeczno-polityczna na tym obszarze była bardzo napięta. Panował terror.

Oblackie radio działa już 30 lat.

Osobą odpowiedzialną za projekt i centrum został o. Pablo Feeley OMI. Podczas urlopu naukowego w 1988 r. odbył roczny kurs w Międzynarodowym Centrum Badań i Edukacji w zakresie Komunikacji (CREC) w Lyonie we Francji, założonym i prowadzonym przez o. Pierre’a Babina OMI. Następnie misjonarze wyznaczyli trzy cele. Pierwszym było utworzenie grupy młodych ludzi zainteresowanych relacjonowaniem wydarzeń, które miały miejsce w lokalnej społeczności. I tak około 20 młodych ludzi z liceum utworzyło Stowarzyszenie Młodych Miłośników Dziennikarstwa (AJAP), gdzie szkolono ich w zakresie przeprowadzania wywiadów, pisania, obsługi maszyn, drukowania i sitodruku. Drugim celem było wydanie magazynu „El Trochero”. Podejmował różne tematy dotyczące spraw bieżących, historii miejscowości oraz ludzi pracujących na rzecz społeczności. Periodyk działał dwa i pół roku. Trzecim celem było przeszkolenie pięciu młodych ludzi do produkcji programów radiowych. Na zakończenie szkolenia pierwszy wyprodukowany przez nich program nosił nazwę: „Kultywując nadzieję”, był emitowany w Radiu Ribereña przez godzinę w tygodniu. Tak zaczęła się ewangelizacja przez radio.

W tym samym czasie udostępniono przestrzeń na drugim piętrze jednego z pomieszczeń parafii na studio, pracownię i salę do nagrywania materiałów. Celem było zwiększenia mocy i poprawa wyposażenia istniejącej radiostacji oraz stworzenie i obsługa centrum łączności.

26 listopada 1992 narodziło się Radio Pillopinto. Przy niewielkim zasięgu rozpoczęła się transmisja radiowa. Lata później, kiedy za parafię odpowiedzialny był o. Hugo Choquez OMI, zmieniono nazwę Radio Pillopinto na Radio Amistad. W ciągu tych lat oblaci, którzy przybyli na misję, stopniowo realizowali marzenie założyciela: budować wspólnotę przez komunikację. W 1993 r. uchwałą dyrektora peruwiańskiego Ministerstwa Transportu i Komunikacji przyznano oblatom Maryi Niepokalanej koncesję radiokomunikacyjną. W 1999 roku zakonnicy z Delegatury Peru postanowili założyć i zarejestrować Radio Amistad Association. Dzięki hojności niektórych prowincji oblackich oraz współpracowników, przyjaciół i wielu wiernych słuchaczy, pod koniec 2021 roku uzyskano nową wieżę i nowe anteny. W roku bieżącym Radio Amistad obchodzi 30. lecie istnienia.

 

(Roberto Carrasco OMI/tł. pg)