Nowy tomik poezji o. Andrzeja Madeja OMI z Turkmenistanu

Poświęcony jest wojnie na Ukrainie.

28 lipca 2022

W oblackiej parafii we Wrocławiu odbyła się prezentacja nowego zbioru wierszy cenionego misjonarza-poety z Turkmenistanu. Tym razem poświęcony jest przemyśleniom odnośnie wojny na Ukrainie – nosi tytuł: „Godzina Kainów”.

Z bólu zapisałem te stronice. Od 24 lutego miotam się między bezsilnością, gniewem, a nadzieją, że ten koszmar się dzisiaj skończy. Daj Boże, żebym już z takim bólem nigdy o nikim i o niczym w życiu nie pisał. Ufam, że te notatki natchną nas do jeszcze żarliwszej modlitwy o pokój. „Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, obdarz nas pokojem.” (Msza Święta) „Błogosławieni pokój czyniący” (Mt 5) Oranto ze Świętej Sofii w Kijowie, „Neruszimaja Stieno”, Bogurodzico znad Dniepru, przynieś dzisiaj pokój Ukrainie – napisał o. Andrzej Madej OMI.

Najnowszy tomik poezji ojca Andrzeja Madeja OMI można nabyć m.in. TUTAJ

.


 

 

 

 


o. Andrzej Madej OMI
– urodził się w 1951 r. w Kazimierzu Dolnym. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1977 przyjął święcenia prezbiteratu. Studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w Obrze i w Krakowie, teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był bliskim współpracownikiem założyciela Ruchu Światło–Życie, ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 80. zasłynął jako rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży. Był inicjatorem spotkań ekumenicznych w Kodniu oraz ewangelizacji podczas festiwalu rockowego w Jarocinie. Od 1997 jest przełożonym Misji “Sui Iuris” w Turkmenistanie. Jest z powołania katolickim księdzem i poetą. Od 1984 r. wydał kilkanaście zbiorów wierszy i prozy. Jest m. in. laureatem za rok 2019 Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, nagrody przyznawanej przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji za to, że “cierpliwie i z miłością głosi Ewangelię i prowadzi dialog ekumeniczny. Jest autorem poczytnych publikacji książkowych”.

(pg/zdj. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju we Wrocławiu)