Kanada: Polonijna pielgrzymka dotarła do Midland [zdjęcia]

Na uroczystości przybyło ponad 6 tysięcy Polaków.

16 sierpnia 2022

Do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Kanadyjskich dotarła największa polonijna pielgrzymka. W sumie przybyło ponad 6 500 tysiąca Polaków. Część z pielgrzymów dotarła tutaj w 40. pieszej pielgrzymce, która mogła odbyć się po dwóch latach przerwy, spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi.

Pielgrzymi do Midland przybywali już w sobotę. Byli to przede wszystkim uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki, którzy do sanktuarium szli już od poniedziałku. Po trudach pielgrzymiego szlaku potrzebowali odpoczynku, aby jak najlepiej przeżyć niedzielne uroczystości. Było w nich widać radość i zadowolenie z tego, że podjęli to wyzwanie, aby pieszo dotrzeć do tego cudownego miejsca, niosąc w sercach intencje swoje, swoich bliskich i tych wszystkich, którzy prosili ich o modlitwę. Zdecydowana większość pielgrzymów dotarła na miejsce w niedzielę rano – wyjaśnia o. Janusz Błażejak OMI, Przewodniczący Konferencji Polskich Księży na Wschodnią Kanadę.

Sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej Dziuba z diecezji łowickiej. W homilii podkreślił, że łaska, której dostąpiła Maryja, zaowocowała w Jej życiu miłością wobec bliźniego będącego w potrzebie. Kaznodzieja podkreślał radosny wymiar chrześcijaństwa. Po Mszy świętej hierarcha przez ponad dwie godziny udzielał indywidualnego błogosławieństwa Polakom przybyłym do Midland.

Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich znajduje się w archidiecezji Toronto. Wzniesione na początku XX wieku miejsce kultu poświęcone jest sześciu męczennikom jezuickim i dwóm osobom świeckim, którzy zginęli na misji w Wendake. Jest to jedno z dziewięciu sanktuariów narodowych Kanady.

(pg/J. Błażejak OMI/ks. Norbert Pikuła)