„Ewangelizacja w Europie jest znacznie trudniejsza, niż w innych miejscach świata”

W Czechach spotkali się młodzi oblaci Prowincji Środkowoeuropejskiej.

20 sierpnia 2022

W czeskiej miejscowości Tábor-Klokoty odbyło się spotkanie młodych oblatów Prowincji Środkowoeuropejskiej. Towarzyszył im prowincjał – o. Felix Rehbock OMI. Pośród poruszanych tematów, rozmawiano m.in.: o nadziejach, jakie niesie ze sobą prowincja, coraz trudniejszej sytuacji ewangelizacyjnej w Europie, odnowie misjonarki ludowej – głoszenia misji parafialnych oraz pracy z młodzieżą.

Prowincjał zwrócił uwagę, że szczególnie młodych oblatów powinna cechować gorliwość. Misja w Kościele niemieckim, jak i europejskim, jest znacznie bardziej wymagająca, niż wyjazd na misje zagraniczne. Dlatego entuzjazm i poświęcenie, które towarzyszą tym, którzy wyjeżdżają na misje zagraniczne, muszą być również obecne, a nawet mocniejsze wśród misjonarzy pozostających w Europie. Bez wątpienia można mówić, że misja ewangelizacji w Europie jest znacznie trudniejsza, niż w innych miejscach świata – relacjonuje o. Piotr Depta OMI, uczestnik spotkania.

Do Klokot przyjechali oblaci pochodzący z różnych krajów, m.in.: Niemiec, Czech, Polski, Indii. Aktualnie posługują w Prowincji Środkowoeuropejskiej. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń nie tylko z bieżącej posługi, ale również Kościoła krajów, z których pochodzą misjonarze Niepokalanej. Ubogacającą rzeczywistością była obecność młodych, z którym współpracują czescy oblaci, prowadząc wiele inicjatyw ewangelizacyjnych.

(pg/zdj. V. Kadlec OMI)