Pakistan: Oblaci niosą pomoc ofiarom powodzi

Jedna trzecia kraju znalazła się pod wodą.

30 sierpnia 2022

Jedna trzecia powierzchni Pakistanu znalazła się pod wodą w wyniku ogromnych powodzi, które nawiedziły ten kraj. Nie żyje ponad 1000 osób. To największa katastrofa klimatyczna od powodzi z 2010 roku. Już teraz straty są liczone na ponad 10 miliardów dolarów. Zniszczeniu uległy plantacje i pola uprawne, co w konsekwencji przyniesie głód.

Tu wszystko jest jednym wielkim oceanem, nie ma suchego lądu do wypompowania wody – powiedziała pakistańska minister ds. zmian klimatu, nazywając sytuację „kryzysem niewyobrażalnych rozmiarów”.

Misjonarze oblaci są obecni w Pakistanie od 1971 roku. Opieką duszpasterską otaczają ponad 50 wspólnot chrześcijańskich, które stanowią mniejszość wśród muzułmańskiej społeczności. W odpowiedzi na ogromne straty spowodowane monsunowymi deszczami rozdają pomoc humanitarną bez względu na wyznanie. Magazyn z kocami i żywnością ulokowany został w oblackiej parafii pw. św. Eugeniusza w Kweta w prowincji Beludżystanu. Prowincja ta została dotkliwie dotknięta przez powódź.

(pg/zdj. OMI Pakistan)