Kędzierzyn-Koźle: Jubileusz 40-lecia oblackiej parafii

Parafia otrzymała relikwie Jana Pawła II. Odbył się też koncert zespołu "Śląsk".

20 września 2022

Kędzierzyńska wspólnota parafialna pw. św. Eugeniusza de Mazenoda przeżywa jubileusz 40. lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 18 września br. Eucharystii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski. W związku z rocznicą istnienia parafii podarował relikwie św. Jana Pawła II. Polską Prowincję reprezentował o. Sławomir Dworek OMI, wikariusz prowincjalny – diecezję opolską – bp Rudolf Pierskała.

Kazanie arcybiskup Mokrzycki poświęcił osobie Jana Pawła II:

Kontakt z nim zbliżał do Pana Boga. Człowiek zostawał niejako wciągnięty w tajemnicę Bożej obecności. Stąd wielu ludzi podkreślało, że od Ojca Świętego promieniowało jakieś światło, jakaś nadzwyczajna energia bądź siła. Wielu doświadczało jego głębokiego spojrzenia, przejrzenia. To wszystko płynęło z jego modlitwy z Bogiem. On nie dzielił swojego życia na zajęcia i modlitwę. On się wszystkim modlił. Chciałbym jednak podkreślić, że Ojciec Święty był przede wszystkim człowiekiem. Ciągle myślał o drugim człowieku, był o niego zatroskany. Stąd jego nauczanie o obronie życia, o prawie do pracy, do wolności, do solidarności. Zawsze uważnie każdego wysłuchał, nigdy nie sprawiał wrażenia, że się spieszy, że ma ważniejsze sprawy do załatwienia. Nigdy nikogo nie krytykował. Nie wydawał opinii o innej osobie w towarzystwie innych. Nie żartował z innych. W naszym wspominaniu o Ojcu Świętym kryje się prośba: abyśmy my sami mogli się stawać lepsi. Naśladujmy więc św. Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć, na czym polega kroczenie do świętości.

(zdj. Adam Liszka)

Wierzę, że od dziś obecny tutaj w cząstce swojego ciała św. Jan Paweł II będzie błogosławił wam, waszej parafii i tym pięknym okolicom – życzył oblackiej parafii metropolita lwowski.

Relikwie zostały umieszczone przy figurze Matki Bożej Fatimskiej w kędzierzyńskiej świątyni.

Po zakończeniu celebracji eucharystycznej wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II. Następnie odbył się koncert zespołu „Śląsk”. Dla uczestników, którzy nie zmieścili się w świątyni, na zewnątrz ustawiono telebimy.

(pg/zdj. Adam Liszka)