Obra: Odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia

Obrzańska parafia obchodziła drugi odpust parafialny.

20 września 2022

W obrzańskiej parafii obchodzono uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Chociaż wspólnota poświęcona św. Jakubowi, jednak ze względu na obecność łaskami słynącego obrazu Maryi, również z okazji wrześniowego wspomnienia liturgicznego obchodzone są uroczystości.

W sobotę poprzedzającą odpust odbyła się procesja maryjna, podczas której wiernym towarzyszyła figura Matki Bożej Fatimskiej.

Sumie odpustowej przewodniczył o. Dawid Grabowski OMI, który ostatnio został mianowany ojcem duchownym kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Po Mszy świętej i procesji na placu kościelnym odbył się festyn parafialny.

Kult Matki Bożej Pocieszenia w Obrze wiąże się z obrazem, który znajduje się w drugim ołtarzu bocznym na północnej ścianie kościoła świętego Jakuba Większego w Obrze. Pochodzi on z początków XVII wieku. Widzimy Maryję trzymającą Jezusa, który w swej prawej dłoni trzyma szczygła – symbol umiłowania stworzenia. Tym, co najbardziej przemawia w tym obrazie, jest wzrok Maryi skierowany ku nam. Jest to kopia obrazu Matki Boskiej Zbrasławskiej z Pragi, przywieziony z Litwy przez biskupa Popławskiego pod koniec XVII w. Pierwotnie znajdował się w cysterskim kapitularzu, następnie trafił do świątyni, gdzie dzięki staraniom Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, duszpasterzy obrzańskiej parafii, stał się ważnym obiektem kultu dla miejscowej wspólnoty. Świadczą o tym choćby liczne pieśni do Pani Obrzańskiej i comiesięczne nabożeństwo odprawiane w III sobotę miesiąca.

(pg/zdj. WSD Obra)