Tydzień Kapituły za nami…

Co za nami - co przed nami?

20 września 2022

Powoli dobiega końca pierwszy tydzień 37. Kapituły Generalnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Treści omawiane podczas spotkania są wprawdzie niepubliczne, ale możemy podsumować, co tak naprawdę działo się w Nemi. Samo położenie miejsca Kapituły jest wyjątkowe.

To maleńkie miasteczko o niezwykłym uroku położone nad jeziorem, a właściwie zbudowane nad nim. Jezioro Nemi jest bowiem typowym jeziorem wulkanicznym, a więc wypełnia krater dawnego wulkanu. Na jego szczycie, nad lustrem wody, zbudowane są małe miejscowości, miasteczka, w tym nasze – Nemi, którego populacja nie przekracza 2 tysięcy mieszkańców. Nasz dom znajduje się najwyżej, a więc i zejście w dół zajmuję chwilę: do małego i urokliwego centrum miasteczka jest 10 minut marszu, nad jezioro zaś – jakieś 45… Gorzej było wracać. To trochę tak jak zejście ze Św. Krzyża do Nowej Słupi. Schodzi się dobrze… Jednak nagrodą za wysiłek jest niewiarygodne piękno całego pejzażu, w który wkomponowane jest nasze miasteczko. Byłem tam w godzinach południowych, a więc pełno ludzi we wszystkich małych restauracjach, barach, kawiarenkach, których nie brakuje. Bardzo dużo samochodów zaparkowanych po włosku, w więc wszędzie gdzie się da i gdzie się nie da… Do tego piękna pogoda, wokół zieleń, lazur nieba, czysta tafla jeziora w dole, a w ręku robiona tylko tu kanapka z ciepłym chlebem i karkówką…- relacjonuje o. Wojciech Popielewski OMI, jeden z kapitulantów.

Wschód słońca nad Nemi (zdj. OMIWorld)

Dom, w którym odbywa się Kapituła Generalna, należy do Zgromadzenia Księży Werbistów.

Sprawozdania

Pierwsze dni Kapituły upłynęły na prezentacji regionów świata oblackiego. Mamy ich pięć: Europa, Afryka-Madagaskar, Azja-Oceania, Kanada-USA, Ameryka Łacińska. Do kapitulantów dołączył bp Alberto Huaman OMI, który w obecnej administracji generalnej był Radnym Generalnym n Amerykę Łacińską. W zeszłym roku, w uroczystość św. Eugeniusza de Mazenoda, papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Huancayo w Peru.

Do tej pory sprawozdania złożyli m.in.: świeccy stowarzyszeni z oblatami i oblaci-bracia zakonni.

Niedziela – dzień wolny

Wszystkie niedziele podczas Kapituły Generalnej są dniami wolnymi od obrad.

Dzisiejszy dzień jest wolny od zajęć. Duża część Kapitulantów pojechała z o. Fabio Ciardim OMI na wycieczkę-pielgrzymkę śladami św. Franciszka, inni udali się do Rzymu, a jeszcze inni postanowili zostać w domu i cieszyć się niezmąconym odpoczynkiem. Dziś pierwszy raz wyszedłem z naszej „pustelni” – pisze o ostatniej niedzieli ojciec Popielewski.

Uczestnicy 37. Kapituły Generalnej (zdj. OMIWorld)

Sprawozdanie generała

W dniu dzisiejszym raport o stanie Zgromadzenia przedłożył kapitulantom przełożony generalny – o. Louis Lougen OMI.

Przedstawiam ten raport z ogromną wdzięcznością wobec każdego oblata naszego Zgromadzenia. Przez dwanaście ostatnich lat, jako superior generalny czułem się w sposób szczególny wspierany i otaczany miłością przez was, współbracia oblaci – mówił generał.

Co przed nami…

Zgodnie z harmonogramem Kapituły najbliższe dni poświęcone będą refleksji nad tematem spotkania: „Pielgrzymi nadziei w komunii”. Po syntezie i pracy w grupach następnym krokiem będzie dzień skupienia i pierwszy etap wyboru nowego zarządu centralnego.

(pg/zdj. OMIWorld)