Obra: Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym

"Nasze Zgromadzenie dla właśnie takich czasów zostało powołane" - mówił prowincjał.

19 października 2022

W Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku formacyjnego. Oprócz domowników i profesorów, gmach scholastykatu wypełnił się przedstawicielami lokalnych władz, przyjaciółmi i dobrodziejami miejscowej wspólnoty. Inauguracja rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem Prowincjała Polskiej Prowincji – o. Pawła Zająca OMI.

W kazaniu o. Paweł Zając OMI nawiązał do niedawno zakończonej Kapituły Generalnej Zgromadzenia.

Ojciec generał, który zakończył dwunastoletnią posługę – Louis Lougen – nawiązał do rozmowy z jednym z prenowicjuszy. W jednej z prowincji, w której tak po ludzku też jest wiele trudności i kłopotów – i to jest prenowicjusz, czyli młody człowiek, który dopiero zaczyna drogę życia zakonnego. I on czuje przyciąganie do wspólnoty, która tak po ludzku jest słaba, nie jest jakąś wspólnotą, która się chwali teraz sukcesami i teraz wszyscy będą do niej lgnąć, bo to jest miejsce jakichś sukcesów, jakichś wielkich osiągnięć. Wspólnota tak po ludzku słaba, ale żyjąca duchem Bożym, duchem charyzmatu świętego Eugeniusza. I ten prenowicjusz miał powiedzieć ojcu generałowi: „Wiem, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Wiem, że jest świat zeświecczony, zsekularyzowany, że trudno jest młodym uwierzyć w swoje powołanie, uwierzyć w Boga, pójść za głosem Bożym. Ja to wszystko wiem, ale mam głęboko w sercu przekonanie, że właśnie oblaci zostali przez Boga powołani do czasów takich, jak nasze. Do czasów bardzo trudnych. Nie do czasów, gdzie możemy się cieszyć jakimiś triumfami, ale do czasów, w których wiara jest trudna, do czasów, w których Kościół przeżywa swoje kryzysy i kłopoty. Nasze Zgromadzenie dla właśnie takich czasów zostało powołane – mówił przełożony polskich oblatów.

Wspomniał jednocześnie, że choć tegoroczna inauguracja wydaje się najmniejsza w ostatnich latach ze względu na ilość kleryków, to są to jednak wybrani, którzy mają ponieść charyzmat świętego Eugeniusza w dalsze pokolenia.

Posłuchaj całego kazania o. Pawła Zająca OMI:

Dalsza część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej. Superior scholastykatu – o. Sebastian Łuszczki OMI – powitał wszystkich dostojnych gości, wyrażając szczególne podziękowanie dla wieloletniej posługi w Obrze o. Kazimierza Lijki OMI – wykładowcy liturgiki.

Następnie sprawozdanie z działalności dydaktycznej przedstawił Prefekt Studiów – o. Łukasz Krauze OMI. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Adam Adamski Cor: „Kapłan jako sługa Logosu w świecie chaosu”.

Posłuchaj wykładu ks. dr. Adama Adamskiego Cor:

Zarejestrowane wideo można zobaczyć TUTAJ

Zobacz również krótki reportaż z uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego w oblackim scholastykacie w Obrze:

(pg)