Dziękczynienie za 100. letnią obecność oblatów na ziemi krobskiej

Odsłonięto pamiątkowe tablice w Krobi i Chumiętkach.

23 października 2022

W Krobi odbyły się uroczystości związane ze 100. letnią posługą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w mieście i pobliskich Chumiętkach. Eucharystii w parafii pw. św. Mikołaja przewodniczył metropolita poznański – abp Stanisław Gądecki. Przybyła część rady prowincjalnej z prowincjałem, o. Pawłem Zającem OMI na czele, ekonom prowincjalny – o. Józef Czernecki OMI, były prowincjał – o. Teodor Jochem OMI, obecny kapelan w Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach – o. Antoni Walisko OMI oraz jego poprzednik – o. Jan Gerłowski OMI.

Gościmy wśród nas ojców oblatów, na czele z ojcem profesorem Pawłem Zającem, który jest prowincjałem ojców oblatów. A to dlatego, że 100 lat temu ojcowie oblaci przybyli do naszej parafii – do Krobi, do Chumiętek – i po dziś dzień są tutaj. Ubogacają naszą wspólnotę swoją duchowością, swoją posługą. Ubogacają wiarą, którą nam przynoszą. I pragniemy dzisiaj Panu Bogu dziękować za te sto lat i prosić, by Pan Bóg nadal zechciał błogosławić oblatom i krobskim parafianom – mówił w słowie powitania proboszcz parafii, ks. kan. Sławomir Grośty.

Pierwszą część kazania metropolita poznański poświęcił liturgii dnia. Nawiązując do jubileuszu obecności oblatów, arcybiskup Stanisław Gądecki kontynuował:

W ponad tysiącletniej historii diecezji i archidiecezji poznańskiej obecność i posługa duszpasterska polskich misjonarzy oblatów obejmuje zaledwie ostatnie stulecie. Samo Zgromadzenie powstało w południowej Francji dopiero w 1816 roku, ale już w swoich początkach posiadało renomę szczególnej gorliwości misyjnej.

Hierarcha przypomniał pokrótce historię tworzenia się Polskiej Prowincji Zgromadzenia i drogę oblatów do Krobi.

(…) Pojawiła się propozycja delegacji miasta Krobi, która to delegacja w marcu 1922 roku złożyła wizytę oblatom w Krotoszynie. Radni miejscy zaoferowali oblatom przyjęcie majątku po Tonie Millerze w Chumiętkach pod Krobią. Krobia była wówczas miejscem letniej rezydencji kardynała Dalbora, gdzie kardynał spędzał każdego roku około dwóch letnich miesięcy. Ojciec Kulawy podejrzewał nawet, że to sam kardynał zasugerował radzie miejskiej zaproponowanie oblatom rzeczonego obiektu. Dnia 20 marca superior otrzymał pozytywną odpowiedź kardynała i wtedy to oblaci postanowili utworzyć w Krobi scholastykat dla swoich pierwszych kleryków. Do 1939 roku dom w Krobi będzie służył dwojakim celom: jako juniorat dla wybranych klas gimnazjalnych i scholastykat dla kleryckich kursów filozofii.

Jednocześnie w maju 1922 roku rozpoczęto pracę adaptacyjne obiektu w Chumiętkach na potrzeby klasztorne.

Na zakończenie kazania arcybiskup Stanisław Gądecki posłużył się modlitwą oblacką odmawianą przed porannym rozmyślaniem:

Wracając do dzisiejszej Ewangelii, módlmy się: O Maryjo, Niepokalana Dziewico, Ty jesteś najdoskonalszą czcicielką Ojca Niebieskiego, niezrównaną Matką Syna Bożego i Oblubienicą Ducha Świętego – rozbudzaj i w naszych sercach święte pragnienia, które ożywiały Ciebie. Dopomóż nam unikać pychy i zachować pokorę, którą daje nam nadzieję na usprawiedliwienie. Amen.

Posłuchaj całego kazania metropolity poznańskiego:

Przed błogosławieństwem główny celebrans dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy w kruchcie kościoła w Krobi.

Słowa podziękowania pod adresem misjonarzy oblatów skierowali przedstawiciele władz samorządowych, wręczając prowincjałowi okazjonalny grawerton.

Jubileusz 100. lecia obecności i posługi misjonarzy oblatów w Krobi i Chumiętkach to wydarzenie przede wszystkim dla ojców oblatów. Ale też proszę pamiętać, że to również jest szczególne wydarzenie dla samorządu ziemi krobskiej. Stąd dzisiaj nasza obecność podczas Mszy świętej – mówił Łukasz Kubiak, burmistrz miasta.

Zebranym podziękował o. Paweł Zając OMI:

Po obiedzie arcybiskup Stanisław Gądecki wraz z przedstawicielami administracji prowincjalnej udał się do Chumiętek, gdzie przy wejściu do kaplicy również zawisła pamiątkowa tablica.

(pg/zdj. z plebanii i Chumiętek – Józef Wcisło OMI)