Oblat ze Sri Lanki będzie posługiwał w Czechach. Bogactwo oblackiego charyzmatu

Od dzieci na Sri Lance otrzymał w prezencie specjalne... buty.

25 października 2022

Jednym z wymiarów oblackiego charyzmatu jest wielonarodowość i różnorodność kulturowa. Tym, co łączy misjonarzy na całym świecie jest charyzmat św. Eugeniusza, jednak ewangelizacja dokonuje się w konkretnej rzeczywistości kulturowej. Czescy oblaci od lat dzielą się personelem misjonarskim z innymi częściami oblackiego świata. Teraz zaprosili do posługi w swoim kraju misjonarza oblata ze Sri Lanki.

Posłanie misjonarza

Na rodzimej ziemi ojca Fernando Sackrawarthige Prancis Janitha OMI pożegnała wspólnota oblacka i rodzina. Przełożony oblatów w wymowny sposób ucałował krzyż oblacki misjonarza, który będzie współtworzył nowy komunitet w Pradze. Wspólnota dziecięca, którą prowadził w swoim kraju – mając na względzie surowy klimat europejski – podarowała swojemu duszpasterzowi ciepłe buty, w których zameldował się na międzynarodowym lotnisku w stolicy Republiki Czeskiej.

Wymiana doświadczeń

Pierwszy urlop misyjny w kraju zakończył o. Karel Mec OMI, który został wysłany z Czech na oblacką misję w Zimbabwe. W tym samym czasie na lotnisku w Pradze miejscowa wspólnota oblacka wraz ze świeckimi stowarzyszonymi oczekiwała na przylot współbrata ze Sri Lanki. W Prowincji Środkowouropejskiej będzie poznawał miejscowy Kościół, zwyczaje i ubogacał wspólnotę swoim doświadczeniem wiary. Wymownym znakiem był przylot misjonarza w Niedzielę Misyjną.

(pg/zdj. Vlastimil Kadlec OMI)