Kijów: Przed każdym wyjazdem na front przystępował do sakramentów. Teraz jednak nie wrócił… [świadectwo]
Jurij na początku wojny uregulował status sakramentalny swojego związku, czerpał siłę z sakramentów. Wspomina go o. Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz kijowskiej parafii.
Na Ukrainie wciąż giną ludzie. Każdego dnia bombardowani jesteśmy dramatycznymi informacjami o kolejnej brutalnej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. Kolejne ostrzały, kolejne ofiary. Są jednak konkretne historie, imiona i nazwiska, o których się nie mówi. Z różnych względów, również tych bezpieczeństwa. Z obu stron konfliktu działa propaganda informacyjna. To normalne… choć w jej cieniu giną bezimiennie konkretne twarze.
„Zyskaj życie wieczne w bitwie”
Niekiedy takie transparenty można zobaczyć na Ukrainie. Związane są oczywiście z bohaterską obroną kraju przed najeźdźcą.
Nisko skłaniam głowę przed tymi ludźmi, którzy poszli bronić naszej ziemi – nie ukrywali się, nie wykupywali siebie, ale przelewali krew na polu bitwy. To wielka tragedia dla najbliższych i jednocześnie nieoceniona przysługa Ojczyźnie i nam wszystkim, których chronią – mówi o. Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie.
Jego parafia mocno doświadcza troski o tych, którzy są na froncie. W stolicy pozostali bliscy żołnierzy, którzy drżą o ich los. Kościół i wiara stają się w tych czasach nieocenioną ostoją. Niektórzy wchodząc w mury świątyni nie mają już nadziei. Przychodzą wypłakać się i prosić o niebo dla poległych.
Nawrócenie zawodowego żołnierza
Jurij trafił do oblackiego kościoła na początku wojny. W marcu pojednał się z Bogiem i postanowił zalegalizować sakramentalnie swój związek z Nadzieją. Tak pisał dzień po niezwykłym ślubie proboszcz parafii:
Często pytają nas – zarówno z Ukrainy jak i z zagranicy – jaka jest sytuacja w Kijowie. Chcemy powiedzieć, że żyjemy, że nasza parafia żyje i funkcjonuje! Codziennie modlimy się, odprawiamy Eucharystie, spowiadamy, udzielamy sakramentów, niektórym po raz pierwszy w życiu Chrzest, spowiedź, Eucharystię. Wczoraj na przykład byliśmy świadkami wzruszającego momentu małżeństwa Jurija i Nadziei. Gratulacje dla nich i codziennie módlmy się o pokój w naszym kraju i za naszych obrońców!
Нас часто запитують і з України, і з-за кордону, як ми у Києві. Хочемо сказати, що ми живемо, що наша парафія живе і функціонує! Ми молимося, щодня звершуємо Святу Літургію, сповідаємо, уділяємо таїнства, декому вперше в житті, Хрещення, сповіді, Євхаристії, а також Подружжя.Вчора, для прикладу, ми стали свідками зворушливого моменту шлюбу Юрія та Надії. Вітаємо їх і щоденно молимося за мир у нашій країні та за наших захисників!
Opublikowany przez Парафія костелу св Миколая у Києві Wtorek, 22 marca 2022
Odkryć moc sakramentów
Jurij był zawodowym żołnierzem, tuż po ślubie wrócił na front. Bóg wielokrotnie ratował mu życie. Za każdym razem, gdy przyjeżdżał do domu, nigdy nie wyjeżdżał bez przyjęcia komunii świętej. Podczas walk o Izium wrócił jako jedyny z oddziału 70 żołnierzy. Niedawno zginął w walkach o Łyman w obwodzie donieckim.
Przed ostatnią wyprawą na front jak zwykle przyszedł do mnie, poszedł do spowiedzi i przyjął Komunię św. O takich ludziach możemy powiedzieć, że byli gotowi na spotkanie z Bogiem. Mieli czas na pogodzenie się z Nim, uporządkowanie życia duchowego i przygotowanie się na wieczność. Chociaż nic nie wiemy o ostatnich sekundach ziemskiego życia Jurija, wierzymy, że Bóg przyjął jego ofiarę i dał mu radość Nieba. Niech przykład tej osoby będzie zachętą dla nas wszystkich do nawrócenia się do Boga, do życia zgodnie z Jego wolą, do służenia Mu, ponieważ teraz bardziej niż kiedykolwiek rozumiemy, że każda chwila naszego życia może stać się naszą ostatnią – mówi ojciec Wyszkowski.
Pamięć i modlitwa
W oblackim kościele św. Mikołaja w Kijowie na dzień 8 listopada zaplanowano specjalną modlitwę w intencji poległych w obronie ojczyzny oraz ich rodzin i bliskich. To jedyna wartościowa rzecz, jaką człowiek wiary może podarować tym, którzy przeszli już na tamtą stronę życia.
(pg/P. Wyszkowski OMI)
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024