Gdzie w Polsce znajdują się oblackie groby?

To nie tylko Lubliniec, Obra i Kodeń...

3 listopada 2022

Śledząc relacje z pogrzebów kolejnych misjonarzy oblatów Polskiej Prowincji można odebrać wrażenie, że w Polsce są trzy główne cmentarze, na których chowa się zmarłych zakonników. Ale nie jest to prawda. Oczywiście, na przykład ilość pogrzebów w Lublińcu wynika chociażby z funkcjonowania w miejscowym klasztorze infirmerii oblackiej, ale każdy misjonarz ma prawo wskazać miejsce, w którym chce spocząć po śmierci. Jest to spowodowane osobistymi pobudkami, przywiązaniem, albo bliskością rodziny, której łatwiej takie miejsce będzie odwiedzać.

Na lublinieckim cmentarzu spoczywa kilkudziesięciu oblatów (zdj. P. Gomulak OMI)
Cmentarz oblacki w Obrze (zdj. Jakubowy Szlak)
Kwatera oblacka w Kodniu (zdj. P. Gomulak OMI)

Wiele z miejsc spoczynku związanych jest z historyczną obecnością oblatów. Tak jest chociażby w Markowicach na Kujawach. Misjonarze Niepokalanej przybyli tutaj w 1921 roku, ale dziś już nie są obecni w sanktuarium Pani Kujaw, zlikwidowano też Niższe Seminarium Duchowne, które w tym miejscu funkcjonowało. Świadkiem obecności na Kujawach jest jednak miejscowy cmentarz, na którym spoczywa 32. zakonników.

Markowice. Jedna z alejek z grobami oblatów (zdj. P. Gomulak OMI)
Zobacz, kto spoczywa na markowickim cmentarzu [zdjęcia]

Przy najstarszym polskim sanktuarium narodowym na Świętym Krzyżu znajduje się osamotniona mogiła o. Czesława Bartosza OMI. Niekiedy pielgrzymi zmierzający na szczyt, zatrzymują się przy jego grobie…

(zdj. K. Jamrozy OMI)

Pojedyncze groby oblatów znajdują się też w Siedlcach. Spoczywa tutaj brat Jan Górski OMI. Podobnie w Iławie spoczywa o. Józef Przybycki OMI. Niekiedy zdarza się, że zmarły misjonarz pragnie spocząć w swojej rodzinnej miejscowości, ale zdarza się to stosunkowo rzadko ze względu na więzy łączące zakonnika ze Zgromadzeniem.

(zdj. KSM przy oblackiej parafii w Siedlcach)

Podobne nieoczekiwane pomniki można spotkać chociażby w Jeleniej Górze, gdzie spoczywa o. płk Wilhelm Kubsz OMI – naczelny kapelan Armii Polskiej w ZSRR, generalny dziekan Wojska Polskiego i kapelan wojskowy aż do śmierci w 1978 roku. Pochowany w miejscu, gdzie po raz ostatni pełnił posługę duszpasterską.

Pomnik o. Wilhelma Kubsza OMI (zdj. A. Korda OMI)

W Polsce znajdziemy również miejsca pamięci związane z oblatami. Taki symboliczny nagrobek znajduje się chociażby w Sopocie. Upamiętnia postać o. Jerzego Machonia OMI, który organizował miejscową parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa. W zeszłym roku podczas specjalnej uroczystości pod pamiątkową tablicą umieszczono ziemię z grobu oblata w austriackim sanktuarium Maria Taferl.

(zdj. W. Popielewski OMI)
Sopot: Pamięć o oblacie, który organizował parafię Najświętszego Serca w Sopocie

Część cmentarzy oblackich znalazła się w miejscowościach, gdzie prężnie działali i nadal są obecni, ale kontynuacja pochówków jest niemożliwa. Tak jest chociażby w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie przy kościele św. Mikołaja złożono duszpasterzy tej wspólnoty, zanim oblaci przenieśli się do nowego klasztoru i kościoła na Pogorzelcu. Dziś cmentarz jest już zamknięty dla nowych pochówków.

Grób misjonarzy oblatów w Kędzierzynie-Koźlu (zdj. J. Napierała OMI)

W Katowicach-Bogucicach również znajdują się groby oblackie. Uporządkowana kwatera zyskała kilka lat temu porządny grobowiec. Jednak pochówki zdarzają się tutaj niezwykle rzadko.

Grobowiec misjonarzy oblatów w Katowicach-Bogucicach (zdj. archiwum OMI)

Mniejsze cmentarze oblackie znajdują się jeszcze m.in. w Bodzanowie koło Głuchołaz, Laskowicach Pomorskich i Grotnikach koło Zgierza.

Zachowamy w żywej pamięci naszych zmarłych i będziemy się za nich modlić, sumiennie dopełniając modłów na ich intencję przypisanych – Konstytucja 43.

(pg)