Katowice: Przez namiot Światowego Dnia Ubogich przeszło kilkuset ubogich

Ambasadorem wydarzenia był Prowincjał Polskiej Prowincji.

14 listopada 2022

Katowickie obchody VI Światowego Dnia Ubogich przygotowała Wspólnota Dobrego Pasterza. W organizację wydarzenia włączyli się m.in. misjonarze oblaci, którzy posługują we wspólnocie, miasto Katowice, Caritas archidiecezji katowickiej czy Maltańska Służba Medyczna, która przekazała samochód dla ubogich i bezdomnych.

Jednym z ambasadorów spotkania był Prowincjał Polskiej Prowincji, który otworzył szóstą edycję wydarzenia. Hasłem ogólnoświatowych obchodów były słowa „Chrystus dla was stał się ubogim”.

Dzisiaj mamy Światowy Dzień Ubogich, święto, które właściwie można by powiedzieć, zorganizował nam papież Franciszek. I bardzo się z tego cieszymy, bo nam to pozwala spojrzeć na to, co robimy w codzienności, troszkę inaczej: żeby się zatrzymać, żeby spojrzeć sobie w oczy, żeby zjeść wspólny posiłek, i jak to papież Franciszek powiedział – zjeść dobry obiad. Myślę, że przy tym posłuchać dobrej muzyki – tłumaczy Wioletta Iwanicka-Richter ze „Wspólnoty Dobrego Pasterza”.

Odwiedzający namiot Dnia Ubogich, który został usytuowany przy wejściu do Galerii Katowickiej i dworca kolejowego, mogli zjeść ciepłe śniadanie oraz obiad, napić się kawy, herbaty… ale to nie wszystko. Ponadto można było skorzystać z posługi kapłańskiej czy pomocy psychologicznej. Wśród występujących na scenie pojawiła się s. Anna Bałchan ze Stowarzyszenia PO-MOC, Teatr Ubogich pod kierownictwem Wojciecha Mierkułowa i Pawła Zaufala.

Pierwszą chochlę zupy nalał artysta, muzyk Marcin Wyrostek. Zadbano o detale, aby spotkanie przy stole budziło poczucie godności – posiłki nie były podawane na plastikowych tackach, ubodzy mieli do dyspozycji normalne sztućce, a stoły przyozdobiono świecami i świeżymi kwiatami.

Podczas obiadu odbył się koncert akordeonisty Marcina Wyrostka. Następnie zagrał zespół Sega Acu.

To dzisiejsze hasło mnie uderzyło, kiedy przeczytałem list papieża Franciszka – „Chrystus stał się ubogim, żeby nas ubóstwem swoim ubogacić” – to jest myślę wymiar posługi oblackiej – tłumaczy o. Andrzej Kordek OMI, duszpasterz Wspólnoty Dobrego Pasterza – Patrząc na Założyciela, na jego zaangażowanie, pierwsze kroki skierował do ubogich, z nimi się zawsze wiązał. To jest też zawołanie nasze oblackie: Do ubogich posłał mnie Pan. Myślę, że w tym wszystkim wyraża się nasza posługa oblacka. Jesteśmy w sposób szczególny posłani do tych ludzi ubogich, potrzebujących.

Obchody VI Światowego Dnia Ubogich w Katowicach zbiegł się z piątą rocznica funkcjonowania inicjatywy Zupa w Kato. W każdy czwartek wydaje ona ciepłą zupę na ulicach stolicy Górnego Śląska. Tworzą ją wolontariusze, którzy korzystają z pomieszczeń Klubu Wysoki Zamek. Z okazji rocznicy przygotowano tort, który rozdzielono między zebranych w namiocie. Zaangażowanym w dzieło wręczono pamiątkowe drewniane łyżki.

Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego – abp. Wiktora Skworca. W koncelebrze stanęli proboszczowie pobliskich parafii. Wśród nich był o. Rafał Bytner OMI z oblackiej parafii na Koszutce.

Moi drodzy, wy też jesteście Kościołem. Tak jak tu jesteśmy, wszyscy jesteśmy Kościołem. I w Kościele doświadczamy swojego ubóstwa i doświadczamy swojego bogactwa. Naszym bogactwem jest nasz Pan Jezus Chrystus. Jedyny Odkupiciel człowieka, jak o tym nas pouczył Jan Paweł Wielki: nie ma innego, jedyny Odkupiciel człowieka – mówił w kazaniu metropolita katowicki.

Pamiętajcie o jednej rzeczy, że nikt nie jest tak ubogi, żeby nie mógł czegoś dać, żeby ubóstwem ubogacić tak jak Chrystus. A możecie dać wasze dobre serce i modlitwę, o którą was bardzo serdecznie proszę. To dar waszego serca. Módlcie się za bogatych, żeby umieli stać się ubogimi i podzielić się swoim bogactwem. Módlcie się o pokój dla świata, dla całej ludzkiej rodziny. Módlcie się także o pokój wśród ubogich. Bo czasem tak jest, że każdy prowadzi jakąś wojnę. Więc potrzeba, jak to pięknie powiedział „papież pokoju” Jan XXIII, „rozbrojenia serca” – zachęcał abp Wiktor Skworc.

Więcej zdjęć z VI Światowego Dnia Ubogich w Katowicach można zobaczyć na profilu Facebook:

(pg)