Zjazd Niniwy w Siedlcach – świadectwa młodych

W Siedlcach zakończył się 37. Zjazd Niniwy.

16 listopada 2022

W dniach 10-13 listopada w naszej parafii odbył się 37. Zjazd Niniwy pod hasłem „Zawalcz o jutro”, w którym wzięło udział ponad 200 młodych osób z całej Polski. Podczas długiego weekendu uczestnicy mieszkający u siedleckich rodzin mieli wiele atrakcji takich jak: konferencje, dyskoteka prowadzona przez o. Bartosza, wyjazd do kina, pokaz organizowany przez wojsko, warsztaty dotyczące organizacji czasu czy powitanie peregrynującego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Nie można również zapomnieć o codziennej Mszy świętej i tańcach, które umilały młodzieży każdą wolną chwilę. Dla wielu osób najpiękniejszą chwilą całego zjazdu był piątkowy wieczór, podczas którego przeżyliśmy chwytający za serce rachunek sumienia prowadzony przez o.Krzysztofa Wrzosa oraz wieczór uwielbienia, któremu przewodziła schola KSM-u. Dużo ludzi przystąpiło wtedy do sakramentu pokuty i pojednania, by jak najbardziej zbliżyć się do Boga. Ostatniego dnia zjazdu mogliśmy wysłuchać świadectw osób powołanych do życia zakonnego i kapłańskiego – s. Estery i o. Macieja, którzy pochodzą z Siedlec oraz wielu młodych, którzy chcieli podzielić się swoimi przeżyciami. Myślę, że wszystkie te wydarzenia były świetną okazją do poznania wspaniałych ludzi, umocniły nas w przekonaniu, iż o jutro powinniśmy zawalczyć już dziś i przede wszystkim poprawiły naszą relację z Bogiem – Klaudia

(zdj. Waldemar Stefaniak)

W dniach 10-13 listopada 2022 r. w naszej parafii odbył się 37. Ogólnopolski Zjazd “Niniwy” zrzeszającej młodzież oblacką z całej Polski.  Ostatni taki zjazd w naszej parafii miał miejsce 11 lat temu, dlatego uważam, że wydarzenia z ubiegłego tygodnia zajmują szczególne miejsce w ciągu ostatniej dekady.

Według początkowych zamierzeń tegoroczny listopadowy zjazd miał odbyć się w Gdańsku, co jednak nie doszło do skutku, dlatego też z pozytywnym zaskoczeniem przyjęliśmy zamysł organizacji Niniwy w Siedlcach. Samo wydarzenie jak i jego organizacja była dla nas niemałym wyzwaniem, choć dzięki pełnej mobilizacji i zaangażowaniu zarówno wielu członków naszego oddziału KSM, kierownictwu na czele z o. Bartoszem, jak i dzięki rodzinom z naszej parafii bez większych przeszkód udało nam się przyjąć naszych gości z różnych zakątków kraju.

Pomimo tego, że my – jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży swoimi strukturami nieco różnimy się od właściwej “Niniwy”, to nas – młodzież oblacką łączy wspólny cel, jakim jest budowanie wspólnoty młodych chrześcijan, żyjących charyzmatem św. Eugeniusza de Mazenoda. Uważam, że czas zjazdu przypadający na tegoroczny weekend listopadowy był czasem nie tylko rozrywki, ale i czasem refleksji nad trwającą chwilą oraz czasem, który wykracza poza nasze wyobrażenie. “Zawalcz o jutro” – to sentencja, która stała się tematem przewodnim całego wydarzenia. Zawalczyć o jutro, to nie zamartwiać się o dzień jutrzejszy, ale żyć tu i teraz, doceniając każdy moment czerpiąc z otrzymanych łask, powierzając Bogu każdą chwilę z wiarą, że On zajmie się tym co będzie. “Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy” – Mt 6,34 – Nikodem.

 

(pg)