Jak oblaci głoszą misje parafialne we Włoszech?

W wydarzenie był zaangażowany cały zespół ludzi, także świeckich.

20 listopada 2022

W połowie listopada zakończyła się misja parafialna w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Palermo. Prowadzili ją misjonarze oblaci z Prowincji Śródziemnomorskiej. Zgodnie z oblacką tradycją głoszenia misji parafialnych, wśród nauk znalazły się spotkania m.in. dla dzieci i młodzieży, osób chorych i w podeszłym wieku, a także odwiedziny rodzin w domach po poprzednim umówieniu takiej wizyty. Parafia liczy cztery tysiące wiernych, misję rozpoczął abp Corrado Lorefice – arcybiskup Palermo.

Na czym polegają oblackie misje parafialne?

Druga misja parafialna w tym samym czasie odbyła się w Santa Maria a Vico w Kampanii. Wspólnotę głoszących misjonarzy wsparli oblaccy scholastycy z Vermicino i Rzymu. Około 30 osób świeckich zostało wcześniej przygotowanych do ewangelizacji w domach. Ich celem było odwiedzanie wiernych rozproszonych po wiejskich częściach parafii. Ważnym elementem misji były odwiedziny w szkołach. W jednej z nich powstał specjalny stolik, przy którym z misjonarzami rozmawiali nauczyciele i uczniowie. W sumie spotkania misyjne odbyły się w 60 klasach. Oblaci udali się w miejsca, gdzie młodzi ludzie spędzają czas: bary, siłownie, skwery, place zabaw czy przystanki autobusowe.

Na czym polega metoda misji parafialnych według św. Eugeniusza?

Głoszenie misji parafialnych i rekolekcji to pierwsza posługa, której podjęli się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w początkach istnienia rodziny zakonnej. Przepowiadanie charakteryzuje się prostotą języka i przebiega w różnych formach – to nie tylko głoszenie podczas liturgii. Ważną częścią misji parafialnej są apele i uroczystości misyjne oraz spotkania z poszczególnymi grupami w parafii.

W Polskiej Prowincji misje parafialne mogą głosić oblaci, którzy otrzymali obediencję (dekret) na misjonarza ludowego. Jest ich ponad trzydziestu.

Lista misjonarzy ludowych Polskiej Prowincji

(pg/zdj. Prowincja Śródziemnomorska)