Pierwszy Chińczyk z Honkongu został oblatem-kapłanem

Święcenia prezbiteratu odbyły się w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia w Hongkongu.

10 grudnia 2022

To historyczny moment dla misji oblackiej w Chinach i Hongkongu. Pierwszy rodowity mieszkaniec tego kraju zakończył pierwszą formację oblacką i przyjął święcenia prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Hongkongu, przewodniczył jej bp Stephen Chow Sau Yan. Wśród zaproszonych gości był Prowincjał Prowincji Australijskiej – o. Christian Fini OMI oraz Superior Delegatury w Hongkongu – o. Sławomir Kalisz OMI. Towarzyszyło im kilkudziesięciu misjonarzy oblatów.

Pamiątkowe zdjęcie po uroczystości święceń prezbiteratu (zdj. The Sunday Examiner, Hongkong)

Ojciec Dominic Fung King-ho OMI ma 35 lat. Jako dziecko był ministrantem. W szkole średniej zaczął uczestniczyć w diecezjalnych obozach powołaniowych. Po ukończeniu nauki pracował w oblackiej szkole podstawowej w Hongkongu, zaangażował się również w rozdawanie pomocy żywnościowej ubogim miasta, które zainicjował o. Sławomir Kalisz OMI razem z oblacką grupą młodzieżową. W 2014 roku wstąpił do Zgromadzenia i rozpoczął pierwszą formację na Filipinach. W 2018 roku powrócił do Honkongu, gdzie złożył śluby wieczyste i przyjął święcenia diakonatu. Po święceniach prezbiteratu otrzymał pierwszą obediencję do Delegatury Hongkongu.

(zdj. The Sunday Examiner, Hongkong)

Kochaj lud Boży i postaw ubogich jako kompas na twojej kapłańskiej drodze. Dzięki tym dwóm rzeczom nigdy się nie pomylisz – zachęcał nowo wyświęconego kapłana australijski prowincjał.

Moje namaszczone ręce należą do Boga i każdego z was. Pozwólcie mi służyć wam wszystkim i to jest moja misja. Przyjmijmy wspólnie tę łaskę i służmy Kościołowi na naszych stanowiskach. Nie boję się pokazywać swoich słabości, bo w słabościach widać moc Boga – mówił ojciec Fung.

Dla oblatów w Hongkongu pierwsze święcenia kapłańskie rodzimego oblata to wielkie wydarzenie. To pierwsze powołanie od 1966 roku, kiedy misjonarze Niepokalanej przybyli do miasta. To również efekt troski powołaniowej i angażowania młodzieży w posługę oblacką na rzecz ubogich. Obecnie w pierwszej formacji jest trzech oblatów z Hongkongu, w przyszłym roku planowane są śluby wieczyste oblata-brata zakonnego.

(pg)