Lubliniec: Pasterka w kobiecym zakładzie karnym

Mszy świętej przewodniczył bp Antoni Długosz.

20 grudnia 2022

W Zakładzie Karnym w Lublińcu odbyła się dzisiaj Eucharystia z uroczystości Narodzenia Pańskiego. To wspólna inicjatywa kapelana – o. Romana Kempki OMI oraz dyrekcji i wychowawców zakładu karnego, w którym osadzone są kobiety z wyrokami sądowymi. Modlitwie przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. We Mszy świętej uczestniczyli również misjonarze oblaci z lublinieckiego klasztoru: o. Roman Kempka OMI – kapelan więzienny, o. Tomasz Woźny OMI – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki, o. Paweł Gomulak OMI – Papieski Misjonarz Miłosierdzia oraz br. Krzysztof Fijałek OMI. Podczas liturgii śpiewy wykonywali członkowie Zespołu Śląsk.

W słowie skierowanym do osadzonych kobiet hierarcha mówił o nadziei, jaką niesie Chrystus. Podziękował również dyrekcji oraz wychowawcom w zakładzie karnym. Po Mszy świętej biskup wykonał jeszcze kilka utworów, które zaangażowały zarówno osadzone jak i personel więzienny.

Więzienie dla kobiet w Lublińcu jest Oddziałem Zewnętrznym Zakładu Karnego w Herbach. Przeznaczony jest dla kobiet, kary odbywają tutaj m.in. kobiety z anomaliami psychicznymi, dla których odbywa się program terapeutyczny o resocjalizacyjny. W sumie w placówce jest ponad 200 miejsc dla skazanych kobiet. Od wielu lat kapelanami więzienia są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z lublinieckiego klasztoru.

(pg/zdj. Zakład Karny w Lublińcu)