Kijów: Kardynał Konrad Krajewski w oblackim kościele [WIDEO]

Jałmużnik Papieski przekazał jednocześnie życzenia dla Polaków, skierował także specjalną prośbę do parafian.

25 grudnia 2022

Od ponad tygodnia kardynał Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, przebywa na Ukrainie. Realizuje kolejną już papieską misję humanitarną na Ukrainie. Tym razem wśród darów znalazło się to, co najpotrzebniejsze na dzień dzisiejszy – generatory prądu i odzież termiczną. Watykan przekazał także dary dla organizowanej przez oblacką parafię w Kijowie pomoc dla Chersonia.

Nigdy nie byłem tak dumny, że jestem Polakiem – powiedział do zgromadzonych w kijowskim kościele. – To co robi Polska, to jak się jednoczy Polska, to jak pomaga Polska, to chyba sami nie zdawaliśmy sobie sprawy, że możemy być tak piękni. Niech Pan Bóg błogosławi także naszej ojczyźnie. Niech ten dzień Bożego Narodzenia sprawi, że na nowo się także my narodzimy i włączymy się w logikę Ewangelii, to znaczy, że całym, niepodzielnym sercem będziemy służyć Bogu i drugiemu człowiekowi.

Kardynał Krajewski przekazał wspólnocie parafialnej różaniec papieski, prosząc o szczególną modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. Wskazał, że Maryja nie jest tylko Tą, która urodziła Chrystusa, ale rozumie także cierpienie człowieka, szczególnie stratę kogoś bliskiego. Poprosił, aby modlitwa różańcowa zanoszona była nieustannie w intencji „udręczonego narodu Ukrainy”.

W słowie podziękowania o. Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz kijowskiej parafii, opisał kardynałowi Krajewskiemu historię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, który w stołecznej świątyni przetrwał zarówno czasy komunistycznych represji, jak również cudownie ocalał z pożaru kościoła, pomimo że znajdował się przy samym źródle ognia. Oblat zapewnił o pamięci i modlitwie w intencji Ojca Świętego.

Kijów: Stopione części organów na nienaruszonym obrazie Matki Bożej

Jałmużnik Papieski przyjechał do kościoła św. Mikołaja wraz z Nuncjuszem Apostolskim na Ukrainie specjalnie na Eucharystię sprawowaną dla Polaków.

(pg/zdj. parafia św. Mikołaja w Kijowie)