Ron Rolheiser OMI: Oto, co potrafią niemowlęta – moc Bożego Narodzenia

Nie możesz obezwładnić innej osoby, aby cię pokochała, chyba że obezwładnisz jej serce...

25 grudnia 2022

Oto, co potrafią niemowlęta. Boża moc działa poprzez wiele rzeczy, ale ze szczególną mocą działa poprzez wrażliwość i bezradność. Intymność opiera się na wrażliwości. Nie możesz obezwładnić innej osoby, aby cię pokochała, chyba że obezwładnisz jej serce, tak jak robi to niemowlę.

Możemy uwodzić się nawzajem atrakcyjnością, wzbudzać podziw naszymi talentami i onieśmielać się nawzajem przewagą siły, ale nic z tego ostatecznie nie stworzy podstawy do jednej wspólnoty życia na długo… ale bezsilność i niewinność dziecka może nas tego uczyć.

Boża moc, jak dziecko śpiące w swoim łóżeczku, leży w naszym świecie cichym zaproszeniem, a nie groźbą czy przymusem. Kiedy Chrystus wcielił się w naszym świecie w Betlejem dwa tysiące lat temu, a następnie umarł pozornie bezradny na Krzyżu w Jerozolimie jakieś trzydzieści lat później, oto co zostało objawione: Bóg, który wcielił się w Jezusa Chrystusa, raczej wchodzi w ludzkie cierpienie niż stoi obok, jest z nami solidarny, a nie z dala od nas, pokazuje, że droga do chwały prowadzi raczej w dół niż w górę, stoi raczej po stronie biednych i bezsilnych niż bogatych i potężnych, raczej zaprasza niż zmusza i bardziej objawia się w postawie dziecka niż supergwiazdy.


Ron Rolheiser OMI, znany ze swojego humoru, szczerości i mądrości, jest popularnym mówcą w dziedzinie współczesnej duchowości. Dorastał w dużej, kochającej się rodzinie na farmie w Saskatchewan, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Pełnił funkcję rektora Oblate School of Theology w San Antonio w Teksasie. Jest autorem ponad 15 książek, w tym bestsellerowej pozycji: “Modlitwa. Nasza najgłębsza tęsknota”. Jego najnowsze książki to “Wrestling with God” [polski tytuł: “Zmagania z Bogiem. Wiara w czasach niepokoju”], “Domestic Monastery” [Domowy klasztor – przyp. tłum.] oraz “Bruised & Wounded: Struggling to Understand Suicide” [Posiniaczony i zraniony: Walka o zrozumienie samobójstwa – przyp. tłum.]. Rolheiser tworzy także popularne kolumny wydawnicze, które pojawiają się w wielu katolickich gazetach na całym świecie.

(tł. pg)