„Misyjne Drogi” wielowymiarowo o wodzie

Źródła wody na misjach są miejscami spotkań. Chodzi też o odkrywanie wody żywej - czyli Chrystusa.

28 grudnia 2022

W kolejnym numerze „Misyjnych Dróg” został podjęty temat wody. Opowiedziano o źródłach wody, które na misjach są miejscami spotkań ludzi. Zaprezentowano odkrywanie wody żywej – czyli Chrystusa – przez ludzi na różnych kontynentach. Poruszono kwestię dbania o czystość wody i szerzej – całej przyrody. Wydanie ukazało się w nowej szacie graficznej.

„Spotkamy się kiedyś u studni, wkoło będzie zielono” – to cytat z poezji Adama Ziemianina, którą śpiewało Stare Dobre Małżeństwo. Temat wydania jest wielowymiarowy: woda jako miejsce spotkań ludzi; źródło dające życie – Chrystus; woda w kontekście dbania o przyrodę; czy w końcu wiecznie żywa woda po drugiej stronie życia. Pojawia się w tym kontekście ważne pytanie: co lub też kto nam, ludziom, daje dziś życie? Zapraszamy na misyjne drogi na różnych kontynentach. One prowadzą do Źródła. Na tym polega praca misyjna, praca misjonarzy. Prowadzić do Źródła – do Jezusa, a nie do siebie. Te drogi są fascynujące – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. – Przed nami Boże Narodzenie. Wspominamy najważniejsze narodziny w historii świata. Im jesteśmy starsi, tym bardziej zaczynamy rozumieć, że źródłem życia, bez którego nie potrafimy kochać, przebaczać, wprowadzać jedności i pokoju, pomagać, służyć, przemieniać siebie i świat wokół jest Jezus, który narodził się w Betlejem – zauważył.

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. prof. Jarosław Różański OMI, Andrzej Madej OMI, Piotr Ewertowski i dr Małgorzata Madej) opowiadają o roli wody, o Chrystusie – źródle życia, jak i o trosce o przyrodę. Ekspertami wydania są: Barbara Kubicka, bp dr Janusz Ostrowski, s. Irena Karczewska FMM, dr Aneta Rayzacher-Majewska oraz dr Józef Wcisło OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać misjologiczne opracowanie na temat papieskiej pielgrzymki do Bahrajnu (prof. Eugeniusz Sakowicz), a także materiał o roli wody w religiach abrahamowych (dr Małgorzata Rzym).

W 217. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Kasprem Kaproniem OFM z Boliwii oraz s. Rachelą Kaczmarek OP z Kamerunu – o wodzie – miejscu spotkania, i o jej symbolice w religiach.

W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże.

W sąsiednim rejonie Aczoli problem z dostępem do wody jest podobny jak w Karamoja. Ludzie zajmują się tu rolnictwem i hodowlą bydła. Na wsiach nie ma prądu. Studnie, a w porze deszczowej tymczasowe bajora, oddalone są o kilka kilometrów. Ciężar zaopatrywania w wodę spoczywa na kobietach i dziewczynkach. Dojście do ujścia wodnego i powrót z 25-litrowym baniakiem zajmuje do kilku godzin dziennie – to fragment zapisków Krzysztofa Błażycy z budowy studni w Ugandzie.

Natomiast drugi reportaż mówi o argentyńskim małżeństwie Fabiany i Rubena, którzy zamieszkali w miejscu, gdzie nie ma wody.

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.

MW OMI/Poznań (KAI)