Madagaskar: Nowy ekonom Delegatury
W przekazaniu urzędu uczestniczył superior Delegatury oraz ekonom Polskiej Prowincji.
5 stycznia 2023 r. odbyło się oficjalne przekazanie ekonomatu na Madagaskarze. Decyzja o nominacji o. Grzegorza Janiaka OMI na nowego ekonoma delegatury została podjęta i zatwierdzona przez odpowiednie organy we wrześniu 2022 r. Następnie o. Grzegorz przyjechał do stolicy Madagaskaru, żeby rozpocząć proces przekazywania tego urzędu od kończącego ową posługę o. Adama Szula OMI, który pełnił ją przez niespełna 17 lat. Przy przekazaniu obecni byli również superior delegatury – o. Alphonse Philibert Rakotondravelo OMI oraz ekonom prowincjalny – o. Józef Czernecki OMI.
Adam Szul OMI urodził się 2 listopada 1968 r. w Łańcucie. O oblatach dowiedział się dzięki Misyjnym Drogom i kalendarzowi oblackiemu, które znalazł w zakrystii swojego kościoła parafialnego. Nowicjat odbył w Kodniu w latach 1987-1988. Święcenia kapłańskie przyjął w Obrze 18 czerwca 1994 r. Następnie został skierowany do parafii w Siedlcach, gdzie pracował jako wikariusz przez 2 lata. Później rozpoczął kurs języka francuskiego w ramach przygotowania do wyjazdu na Madagaskar, gdzie dotarł 22 września 1997 r. Gdy nauczył się języka malgaskiego, odbył staż pastoralny i następnie pracował ponad 6 lat w Marolambo. Później został skierowany do wspólnoty w Antananarivo, gdzie pełnił posługę superiora i ekonoma domu a następnie także ekonoma delegatury. Ta nominacja była dla niego zaskoczeniem. Funkcję tę pełnił przez prawie 17 lat, w ciągu których udało się zrealizować prawie 500 różnych projektów, takich jak: rozbudowa domów, wspólnot, tworzenie odpowiedzialności finansowej delegatury, czy formacja współbraci malgaskich do myślenia o wspólnym życiu, dobru i wspólnej odpowiedzialności finansowej. Przy przekazaniu urzędu wspomina, że jest zadowolony i wdzięczny za to, co udało się osiągnąć wspólnymi siłami. W nadchodzącym czasie czeka go rok sabatyczny, w ramach którego chce odpocząć w Polsce, a następnie wrócić na Madagaskar.
Grzegorz Janiak OMI urodził się 23 listopada 1967 r. w Rawiczu. Z oblatami miał styczność już jako dziecko, jako że przyjeżdżali oni do jego parafii co roku. W liceum zaczął jeździć na rekolekcje powołaniowe, gdzie dowiedział się, że brat jego dziadka był oblatem. Nowicjat odbył na Świętym Krzyżu w latach 1986-1987. Został wyświęcony na kapłana 21 czerwca 1993 r. Następnie pracował jako wikary w Kędzierzynie Koźlu przez 3 lata, po czym rozpoczął przygotowanie językowe do wyjazdu na Madagaskar, gdzie przyjechał razem z o. Adamem Szulem 22 września 1997 r. Po nauce języka malgaskiego odbył staż pastoralny w Tamatave, gdzie później pracował przez 4 lata w buszu. Następnie został mianowany na mistrza nowicjatu. Łącznie z odpowiednim przygotowaniem funkcję tę pełnił przez 10 lat. Później odbył rok sabatyczny w Polsce, Kanadzie i Brukseli. Po powrocie do Tamatave pracował 1,5 roku w buszu, a następnie został proboszczem w Morondava, gdzie posługiwał przez 7 lat. Decyzja o nominacji na ekonoma delegatury była dla niego dużym zaskoczeniem i niełatwo było mu ją zaakceptować. Zapytany o pomysł i najbardziej naglące sprawy na najbliższy czas odpowiedział, że chce poznać jeszcze lepiej to, co robił jego poprzednik, żeby to kontynuować. Niewątpliwie ważnym punktem, nad którym pracowano już od dawna, a który należy kontynuować, jest praca nad osiągnięciem niezależności finansowej delegatury, dzięki czemu będzie ona mogła stać się prowincją.
(Mateusz Zys OMI)
Komentarz do Ewangelii dnia
22 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
20 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
20 grudnia 2024
Poznań: rada prowincjalna
19 grudnia 2024