Marek Ochlak OMI: Madagaskar nauczył mnie współpracy ze świeckimi [ROZMOWA]

Prowincjał-nominat zdradza również kulisy rozmowy z generałem, podczas której zgodził się objąć urząd prowincjała.

11 stycznia 2023

Superior Generalny o. Luis Alonso OMI mianował o. Marka Ochlaka OMI na Prowincjała Polskiej Prowincji na pierwszą trzyletnią kadencję. W rozmowie z Michałem Jóźwiakiem prowincjał-nominat dzieli się pierwszymi refleksami po wyborze.

Zadzwonił do mnie ojciec generał Luis Alonso OMI i zaczął rozmowę od wspomnienia swojej wizyty na Madagaskarze. Mieliśmy wówczas niemiłe zdarzenie, mało brakowało, a wypadek skończyłby się tragicznie. Ojciec generał zapytał czy pamiętam tę sytuację. Odpowiedziałem, że tak, a on na to: „no widzisz, gdybyśmy wtedy zginęli nie byłoby ani generała ani prowincjała”. Później oczywiście padło kluczowe pytanie czy zgadzam się objąć nową funkcję – relacjonuje prowincjał-nominat Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Marek Ochlak OMI.

Nowy Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Marek Ochlak OMI

Ojciec Marek Ochlak przyznaje, że wcześniejsza praca przygotowała go do zadań, które teraz ma podjąć.

Nie boję się odpowiedzialności. Pan Bóg dał mi wiele doświadczeń na Madagaskarze, pełniłem wiele funkcji, byłem superiorem delegatury, przez ostatnie półtora roku byłem, a właściwie jeszcze jestem, dyrektorem Prokury Misyjnej. Kwestie administracyjne nie są mi więc obce. Powierzam to nowe zadanie Panu Bogu, ale też ludzkiej życzliwości – mówi o. Ochlak. – Przez 26 lat pracowałem na misjach. To daje napęd do tego, żeby umacniać ducha misyjnego w naszej prowincji. On jest bardzo potrzebny jako impuls do działania i otwartości na świat – dodaje.

Madagaskar: Pożegnanie misjonarza. Słowa wdzięczności mieszały się ze smutkiem i łzami

 

Prowincjał-nominat zaznacza, że jako dyrektor Prokury Misyjnej poznał potrzeby różnych krajów misyjnych i chce materialnie oraz duchowo wspierać pracę polskich misjonarzy oblatów w różnych zakątkach świata.

Oprócz misji ad gentes ważne jest pielęgnowanie tego, co w naszym zgromadzeniu dobrze funkcjonuje, czyli misjonarki ludowej – zauważa.

Ojciec Marek Ochlak OMI w rozmowie z misyjne.pl podkreślił także rolę, jaką mają do odegrania osoby świeckie współpracujące z oblatami.

Madagaskar nauczył mnie współpracy ze świeckimi. Zawsze miałem z nimi dobry kontakt. Oni w dużej mierze biorą odpowiedzialność za budowanie wspólnoty i przekazywanie wiary. Na Madagaskarze rola świeckich jest chyba większa niż tutaj w Polsce i pewne rozwiązania na pewno warto byłoby zaszczepiać także u nas. Na Czerwonej Wyspie młodzi po bierzmowaniu jeszcze bardziej angażują się w sprawy Kościoła. U nas jest niestety odwrotnie. Trzeba próbować to zmieniać – podkreśla.

Matka Boża wśród pogan. Niezwykła peregrynacja na Madagaskarze

Całą rozmowę w formie podcastu można wysłuchać tutaj:

(misyjne.pl/zdj. M. Ochlak OMI)