Z listów św. Eugeniusza

2 lutego 2023

2 lutego 2023

POZWOLI SIĘ WCIĄGNĄĆ DO ROBIENIA WIĘCEJ, NIŻ JEGO SIŁY NA TO POZWALAJĄ, CHOCIAŻ WIDZI, JAKI JEST TEGO SKUTEK.

Bezinteresowny zapał misyjny Adriena Telmona był niezmordowany, ale miał swoją cenę. W końcu zachorował i musiał zostać otoczony opieką przez szare siostry z Ottawy. List Eugeniusza, w którym dziękuje za ich opiekę, jest wypełniony błaganiem, by ojciec Telmon dostrzegł szaleństwo swojej niekończącej się aktywności, która odbijała się na jego zdrowiu.

Wcale jednak nie miałem zamiaru tak zwlekać z podziękowaniem wam za starania, jakimi otoczyłyście mego umiłowanego syna, o. Telmona, w czasie jego choroby. Oby Bóg dał wam, moje drogie siostry, tyle mocy, aby odwieść tego drogiego ojca od nadmiaru pracy, któremu się oddaje z miłości, jaką wy macie w ulżeniu w jego cierpieniach. To jest moim zmartwieniem w ogromnej odległości, w której się znajduję od tego przedmiotu mojej czułej miłości.

Z góry wiem, że mimo wszystkich moich zakazów pozwoli się wciągnąć do robienia więcej, niż jego siły na to pozwalają, chociaż widzi, jaki jest tego skutek. O, moje drogie siostry, proszę mu powiedzieć, że Bóg nie chce, a w konsekwencji nikt na świecie nie może wymagać, aby niszczył swoje cenne zdrowie. Niedawno doznało ono okrutnego ciosu. Ten rodzaj choroby, której się nabawił, wymaga stałego umiaru, ciągłego oszczędzania się przez długi czas. Jeśli będzie postępował tak jak przedtem, to będzie znaczyło, że przygotowuje swój całun, a ja będę opłakiwał go jako zmarłego. Nie mogę dosięgnąć tego drogiego dziecka stąd, nie słyszy mnie. Moje drogie siostry, bądźcie moim głosem dla niego. Niech on nieustannie brzmi w jego uszach. Powtarzajcie mu, że nie ma obowiązku pracować więcej, niż rozsądnie może. Powiedźcie mu, że zakazuję mu narażać swoje istnienie wiążące się z tą słuszną i rozsądną powściągliwością, która zresztą obowiązuje go w sumieniu. W przeciwnym razie na co robiono by starania, aby je zachować? Nie wolno kusić Boga.

List do Szarych Sióstr ze szpitala w Bytown, 30.07.1846, w: PO I, t. I, nr 68.