Luksemburg: Zbliża się jubileusz oblackiej parafii
Z tej okazji Stolica Apostolska udzieliła specjalnego odpustu.
Oblacka parafia w Luksemburgu przygotowuje się do jubileuszu 75-lecia. Główne uroczystości przewidziane są na Niedzielę Miłosierdzia, 16 kwietnia br. Do tego wydarzenia wspólnota przygotowuje się poprzez dziewięciomiesięczną nowennę. W dniach 3-5 lutego gościł w Luksemburgu bp Jacek Kicicński CMF, biskup pomocniczny archidiecezji wrocławskiej.
W wygłoszonym słowie Bożym zachęcił wszystkich do bycia solą ziemi i światłem świata w codzienności oraz do wierności w rodzinach na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Kaznodzieja przywołując scenę z pielgrzymki Świętej Rodziny do Jerozolimy wskazał, że w naszym życiu również istnieje ryzyko zagubienia Jezusa. Niekiedy wystarczy tylko chwila, natomiast potem potrzeba czasu, aby Go odnaleźć. Maryja z Józefem potrzebowali na odnalezienie Syna aż trzech dni. My niekiedy potrzebujemy nawet kilku lat. Dlatego hierarcha zachęcał, aby strzec w życiu wiary, być jej wiernymi, a także dziękować za nią dobremu Bogu. Przypomniał także, że tym co nadaje smak wiary jest słowo Boga. Wskazał, że często przejmujemy się słowem ludzkim, a zapominamy o Bożym słowie, które niesie pokrzepienie, które jest światłem, aby nie zagubić skarbu wiary.
Po Mszy świętej odbyło się okolicznościowe nabożeństwo. To również część przygotowań do jubileuszu. W lutym modlono się w sposób szczególny za najmłodszych parafian – dzieci i młodzież.
Stolica Apostolska ustanowiła też specjalny odpust zupełny
Penitencjaria Apostolska, dla pogłębienia pobożności wiernych i zbawienia dusz, na mocy uprawnień nadanych w szczególny sposób przez Ojca Świętego, z Bożej Opatrzności Papieża Franciszka, mając na uwadze prośby ostatnio skierowane przez przewielebnego Ojca Romana Tyczyńskiego OMI, proboszcza parafii św. Henryka z archidiecezji Luksemburga, w 75 rocznicę pobytu Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w tejże archidiecezji, łaskawie udziela odpustu zupełnego z niebieskiego skarbca Kościoła.
Wierni, którzy szczerze żałują za grzechy i kierują się miłością, po spełnieniu zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach polecanych przez Papieża), mogą uzyskać ten odpust od 16 kwietnia do 8 października 2023 roku, a zwłaszcza w dniach 16 kwietnia, w II Niedzielę Wielkanocną, lub Miłosierdzia Bożego, 21 maja, w uroczystość świętego Karola Eugeniusza de Mazenoda, Założyciela Zgromadzenia i 8 października we wspomnienie świętej Faustyny Kowalskiej i ofiarować jako pomoc dla dusz wiernych pokutujących w czyśćcu, jeżeli w formie pielgrzymki nawiedzą kościół parafialny świętego Henryka i tam pobożnie będą uczestniczyli w obchodach jubileuszowych lub innych szczególnych wydarzeniach, jak to wyrażono w skierowanej prośbie, lub przynajmniej spędzą odpowiedni czas przed relikwiami świętej Faustyny Kowalskiej, oddając się pobożnym rozważaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i modlitwą ku czci Najświętszej Marii Panny i świętego Karola Eugeniusza de Mazenoda.
Osoby w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, mogą także uzyskać odpust zupełny, jeśli, wzbudziwszy w sobie odrazę do wszelkiego grzechu i pragnienie spełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, włączą się duchowo w obchody jubileuszowe, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia oraz doświadczane przez siebie życiowe niedogodności.
Jednocześnie Stolica Apostolska zachęciła misjonarzy oblatów w Luksemburgu, aby bardziej ochoczo sprawowali w czasie jubileuszu sakrament pokuty i pojednania.
Modlitwa jubileuszowa
Boże, Ojcze miłosierdzia, uwielbiamy Cię i dziękujemy, że od tylu już lat okazujesz naszej polskiej wspólnocie w Luksemburgu swą dobroć i miłość.
Dziękujemy za wszystkie łaski i błogosławieństwo. Dziękujemy za rozwój tego dzieła, za wszystkich zaangażowanych, zarówno Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jak i współpracowników świeckich.
Dziękujemy za kościół w Neudorf, w którym każdego dnia w naszym języku ojczystym możemy modlić się i sprawować sakramenty święte.
Dziękujemy za wszystkich żyjących członków tej wspólnoty, a zmarłym, prosimy Panie, daj nagrodę życia wiecznego.
Pewni Twojej miłości i opieki, błagamy Cię o żywą wiarę, która będzie pociągać następne pokolenia, abyśmy życiem świadczyli o pięknie Ewangelii, którą przyjęliśmy i którą chcemy głosić.
Dobry Boże, obdarzaj nas błogosławieństwem i dodawaj sił, abyśmy w kolejnych latach jeszcze gorliwiej służyli Tobie i braciom.
Maryjo, nasza Matko, Tobie polecamy wszystko, czym żyjemy na luksemburskiej ziemi. Prowadź nas drogami wiary i miłości, abyśmy w codziennym życiu nigdy nie zapomnieli o Bogu, naszym Ojcu.
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.
Święty Eugeniuszu de Mazenodzie – módl się za nami.
Święta S. Faustyno Kowalska,
Święty Janie Pawle II,
(pg/zdj. OMI Luksemburg)
Życzenia ojca Prowincjała na Boże Narodzenie 2024
24 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 grudnia 2024
Wrocław i Iława: wigilie dla osadzonych w zakładach karnych
23 grudnia 2024
Kędzierzyn-Koźle: 24. wigilia z potrzebującymi pomocy
23 grudnia 2024
Opole, Iława: wigilie dla potrzebujących
23 grudnia 2024
Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024