Apel Superiora Delegatury na Ukrainie

"Wojna nie zatrzymała naszej pracy duszpasterskiej, a wręcz przeciwnie ją zwiększyła".

13 lutego 2023

My, oblaci Maryi Niepokalanej posługujący w Ukrainie, jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim naszym dobrodziejom, za każde wsparcie naszych parafii i tych ludzi którzy przychodzą do naszych klasztorów prosząc o duchowe i materialne wsparcie.

Wojna nie zatrzymała naszej pracy duszpasterskiej, a wręcz przeciwnie ją zwiększyła, ponieważ wielu ludzi którzy wcześniej nie praktykowali swojej wiary, przychodzą do naszych parafii. Głosimy im na różne sposoby Dobrą Nowinę i przygotowujemy do sakramentów świętych. Część naszych parafian, szczególnie matki z dziećmi i starsze osoby były zmuszone opuścić Ukrainę, niejednokrotnie w ten sposób ratując swoje życie. Z powodu wojny, wielu ludzi straciło pracę i nie może kupić wystarczająco żywności, czy tym bardziej koniecznych leków.

Jako oblaci staramy się pomóc tym którzy są w potrzebie. W naszych parafiach dokarmiamy zubożałych ludzi. Opłacamy produkcję pieców dla ogrzewania, które później przekazujemy tym rodzinom, których domy zostały zniszczone. Wielu ludzi również było zmuszonych zostawić swój dom i bez wystarczającej ilości rzeczy, uciekać do bardziej bezpiecznych miejsc na terenie Ukrainy. Takim osobom wydajemy ubrania, śpiwory czy koce dla ogrzania się. Tym ludziom, których domy przez obstrzały zostały uszkodzone, pomagamy w zakupie materiałów budowlanych czy wymianie okien. W naszym tywrowskim klasztorze już prawie rok utrzymujemy średnio 30-40 uchodźców z okupowanych terytoriów.

Niestety z powodu dłuższego czasu trwania wojny, materialna sytuacja tylko się pogarsza. Wiele osób staje się z dnia na dzień bardziej ubogimi. Ilość szukających materialnego wsparcia niestety ciągle wzrasta. Abyśmy mogli dalej wspierać ludzi w potrzebie, ciągle potrzebujemy materialnego wsparcia, dla tego dalej prosimy was nie zapominać o nas i w miarę waszych możliwości podtrzymywać zubożałych ludzi w Ukrainie.

Na dany moment najbardziej potrzebujemy żywności, którą można kupić w Ukrainie, ale z powodu wzrostu cen wielu ludzi po prostu na nią nie stać. Kolejnym wezwaniem jest medycyna. Ceny medykamentów również bardzo wzrosły, ci którzy nie mają kosztów powolnie umierają albo ubytek na zdrowiu się utrwala. Kolejnym wezwaniem jest odbudowa zniszczonych mieszkań i domów. Materiały budowlane również są dostępne na Ukrainie, ale pytanie, tak jak w poprzednich kwestiach pozostaje to samo.

Bardzo liczymy na wasze dalsze wsparcie cierpiących ludzi w Ukrainie.

Niech Bóg wam stokroć wynagrodzi.

Z wyrazami szacunku

o. Witalij Podolan OMI

Superior Delegatury w Ukrainie


Pomoc można kierować do centralnego magazynu oblackiej pomocy humanitarnej w Zahutyniu:

Zahutyń 48a, 38-500 Sanok

mail: ekonom.zahutyn@oblaci.pl

tel.: 504 320 166

Można również przekazać pomoc finansową:

Zbiórką pieniędzy zajmuje się Prokura Misyjna z Poznania. Jest to instytucja prowincji, która bezpośrednio pomaga naszym misjom i delegaturom. Ofiary można wpłacać na następujące rachunki (z dopiskiem: Pomoc Ukrainie):

PLN

Numer rachunku odbiorcy PLN: 18102040270000120200317198

Nazwa odbiorcy: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ

Nazwa banku: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA

Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW

EUR

Beneficiary account EUR: PL 21102040270000120216319040

Beneficiary name: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ

Beneficiary bank name: Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA

Beneficiary bank code ( Swift): BPKOPLPW

USD

Beneficiary account USD: PL 91102040270000160216319039

Beneficiary name: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ

Beneficiary bank name: Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA

Beneficiary bank code ( Swift): BPKOPLPW

(pg/zdj. OMI Ukraina)