Z NINIWĄ do Turcji? Pieszo!
Informacje dotyczące pieszej wyprawy - Ekspedycja WE – Marsz Turecki.
Informacje dotyczące tegorocznej pieszej wyprawy NINIWA Team:
Termin wyprawy
Szacowany termin wyprawy pieszej to 31.08–23.09.2023 r. W tych datach są loty, na które rezerwujemy bilety. Kiedy bilety zostaną kupione – potwierdzimy dokładny termin.
Cel wyprawy
Nabierać doświadczenie przyjmowania życia i Boga. Intencją tegorocznych wypraw NINIWA Team jest modlitwa za młodych. Patronem wyprawy jest św. Carlo Acutis.
Kraje: Turcja, Gruzja.
Plan wyprawy
Pożegnanie i wylot: spotykamy się 30 sierpnia o godz. 19:00 w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku. Msza Święta, kolacja i pożegnanie z rodzinami. Transport na lotnisko. Wylot 31 sierpnia.
Wyprawa: lądujemy w Kutaisi w Gruzji i przez Batumi dalej jedziemy busem wzdłuż linii wybrzeża w okolice miasta Trabzon w Turcji (380 km). Następnie wchodzimy w północny Taurus i idziemy po górach w kierunku wschodnim. Do miast i wsi schodzimy, by robić zapasy. W niedzielę odpoczywamy i regenerujemy się. Po zakończeniu trasy (ok. 420 km) odpoczywamy jeden dzień nad morzem i busem lub autostopem jedziemy na lotnisko do Kutaisi, a stamtąd odlatujemy do Polski.
Przekraczanie granic: Gruzja–Turcja. Drogowe przejście graniczne. Paszport jest najlepszą opcją.
Powrót do Polski: zakończenie wyprawy w Kokotku.
Niniwici jak Hobbici. Refleksje po pieszej wyprawie NINIWA Team przez bałkańskie góry
Styl drogi
W tym roku grupa liczyć będzie 26 uczestników, w tym dwóch duchownych. Liderem grupy jest o. Dominik Ochlak OMI. Idziemy na wiarę czyli bez umówionych noclegów i z całym „dobytkiem” na plechach. Warto podzielić się częściami namiotu i tym, co się da.
Budzimy się godzinę przed wyjściem każdego ranka. Wyruszamy zależnie od pogody i intensywności słońca. Domyślnie wymarsz o 6:00. Około 13:00 dłuższa przerwa na Mszę świętą i obiad (to jest też zależne od położenia miast na trasie).
Tryb wędrówki: 40 minut marszu i 10 minut przerwy po dojściu ostatniej osoby. Taki tryb sprawdził się na poprzednich wyprawach, ale zawsze można go zastąpić innym, bardziej pasującym.
Plan dnia: pobudka, droga, Eucharystia, obiad, odpoczynek, droga, szukanie noclegu. Będą dni, kiedy 2-3 dni jemy w drodze. Jedzenie będziemy kupować u mieszkańców lub w sklepach i nosić zapas.
Gotowanie w 2-3 osobowych grupkach. Mamy dużą wiedzę na ten temat, którą chętnie się podzielimy!
Zwiedzamy ciekawe miejsca, miasta ale w miarę możliwości czasowych – kilka godzin.
W niedzielę nie idziemy. To okazja do odpoczynku, regeneracji i „dzielenia się życiem”, kiedy mamy czas na to, by porozmawiać o przeżywaniu drogi oraz o tym, co dobre i trudne.
Funkcje na wyprawie
Budzikowi odpowiedzialni za pobudki – 4 osoby.
Mapowi odpowiedzialni za prowadzenie – 6 osób na zmianę, po jednej każdego dnia (mapy, GPS).
Śpiew podczas Mszy, czytania.
Osoby medyczne.
Osoby do fotografowania i spisywania relacji na stronę niniwa.pl.
Osobiste charyzmaty uczestników, instrumenty muzyczne itp.
Nosimy na zmianę „małego księdza” (zestaw przyborów liturgicznych).
Autostop
W dwuosobowych grupach (nigdy same dziewczyny). W tym roku jedyny odcinek autostopem to powrót dla chętnych po zakończeniu trasy pieszej na lotnisko w Kuaisi – ok. 180 km. Jednak kto chce, może ten odcinek przejechać busem.
Co zabrać?
Przemyślany wybór niezbędnych ubrań i wyposażenia, wygodny plecak, dobre buty. PASZPORT. Leki osobiste i te potrzebne w drodze każdy zabiera sam. Przed wyprawą podzielimy się precyzyjną listą rzeczy. Mamy też sprawdzone rozwiązania medyczne. Rozwiążemy problem zakupu butli do gotowania.
Koszty
Na cenę wyprawy składają się: transport z Kokotka do lotniska, bilet lotniczy, ubezpieczenie, koszulka NINIWA Team, bilet na busa do Trabzon. Cenę podamy jak tylko otrzymamy potwierdzenie biletów lotniczych od operatora.
Pozostałe koszty po stronie uczestników to pieniądze na jedzenie w czasie wyprawy. Cena za całość bez jedzenia to ok. 1800 zł.
NiniwaTeam: Idą głównym szlakiem Beskidów w intencji misjonarzy oblatów
Wyprawa przygotowawcza
Beskid Śląski i Żywiecki – od wieczora 23 czerwca do popołudnia 25 czerwca.
Udział w wydarzeniu jest obowiązkowy dla osób, które wybierają się na pieszą wyprawę NINIWA Team. Jest to wyprawa kwalifikacyjna przed wyjazdem do Turcji.
Wydarzenie opcjonalne, nieobowiązkowe (na rozgrzewkę) to Wiosna Ludów 2023 (8–11 czerwca w okolicy Korbielowa, Hali Miziowej z grupą NINIWA Team).
Wiosna Ludów to połączona wędrówka kilku duszpasterstw regionu w Beskidzie Żywieckim. Różne środowiska, różni ludzie, wspólne spotkanie. Będziemy wędrować kilkoma strumieniami do tego samego celu – marsz gwieździsty. W sobotę 21 czerwca wszystkie grupy spotkają się, by celebrować Eucharystię, koncertować i śpiewać na hali. Nocleg pod namiotem lub w schronisku. Wydarzenie w minionym roku zgromadziło ok. 150 osób.
Warunki
Warunkami wzięcia udziału w wyprawie pieszej NINIWA Team są:
- mail na: info@niniwateam.pl z potwierdzeniem udziału; lista kształtuje się według kolejności zgłoszeń,
- przejście wyprawy przygotowawczej; dla osób, dla których wyprawa przygotowawcza okaże się ponad siły, mamy propozycje krótkich wypraw,
- stan zdrowia pozwalający na udział w wyprawie,
- wpłata całej kwoty za wyprawę w terminie do 10 dni po wyprawie przygotowawczej.
Cel formacyjny
Przede wszystkim cenna jest zdolność porządkowania potrzeb własnych, zauważania potrzeb innych ludzi, którzy są dookoła. To tworzy z nas wspólnotę mniej czy bardziej liczną, ale zawsze rzutuje na atmosferę w grupie.
Liczy się Bóg i człowiek. Chodzi o to, by każdy stawał się silny i wrażliwy jednocześnie.
(niniwa.pl)
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024