Kodeń: Nowe korony dla Matki Bożej już na miejscu

Na obraz nałoży je legat papieski 15 sierpnia 2023 roku.

28 lutego 2023

W niedzielę 26 lutego do Kodnia dotarły nowe korony obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Zostaną umieszczone na wizerunku przez legata papieskiego podczas głównych uroczystości rocznicowych 15 sierpnia br. To dar prywatnych ofiarodawców oraz rodziny Biereckich, która doświadczyła szczególnej łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Kodeńskiej. Podczas przekazania w Kodniu krótkie świadectwo wdzięczności za powrót do zdrowia złożyła żona senatora Grzegorza Biereckiego.

Obraz Matki Bożej Kodeński został koronowany koronami papieskimi 15 sierpnia 1723 roku. Było to trzecie takie wydarzenie w granicach ówczesnej Rzeczypospolitej. W sierpniu 2022 roku nowe korony pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek.

Papież pobłogosławił korony dla Kodnia [ZDJĘCIA]

Korony wykonał znany polski artysta specjalizujący się w złotnictwie i bursztynnictwie – Dariusz Drapikowski z Gdańska. W koronie umieszczono bursztyny: biały, miodowy i złoty. W koronie Maryi znalazł się również kamień z groty Narodzenia w Betlejem, a w koronie Chrystusa – kamień z Golgoty.

Kodeń jest przygraniczną miejscowością na granicy polsko-białoruskiej. W 1631 roku, ówczesny właściciel majątku – Mikołaj Pius Sapieha sprowadza tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej. Dzieje przybycia Matki Bożej do Kodnia opisała Zofia Kossak-Szczucka w powieści „Błogosławiona wina”. Na prośbę Jana Fryderyka Sapiehy, w 1723 roku wizerunek został koronowany koronami papieskimi. Była to trzecia taka uroczystość na ziemiach Polski. Podczas zaboru rosyjskiego obraz Matki Bożej znalazł schronienie na Jasnej Górze. Powrócił do Kodnia w 1927 roku, od tego czasu sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Trzykrotnie gościł tutaj kard. Karol Wojtyła, który nadał Maryi tytuł Matki Jedności, jako papież żartował, że „w Kodniu macie obraz, który należy do papieża”. Maryja czczona jest tutaj także jako Królowa Podlasia.

(pg/zdj. Sanktuarium Maryjne w Kodniu)