O Ukrainie i oblackim kościele w Kijowie na Uniwersytecie Papieskim

Konferencja naukowa miała miejsce na Uniwersytecie Papieskim Urbanianum w Rzymie.

17 marca 2023

„Przebaczenie, pojednanie i przezwyciężanie konfliktów” – po takim hasłem odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. Celem dyskusji było omówienie aktualnej sytuacji na Ukrainie, wśród tematów pojawiła się również kwestia zwrotu kościoła św. Mikołaja w Kijowie tamtejszym katolikom. Świątynia została zabrana przez władze sowieckie i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach państwa. Misjonarze oblaci wraz z parafianami od lat starają się o zwrot kościoła, który został wybudowany z pieniędzy kijowskich katolików.

(zdj. P. Wyszkowski OMI)

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się: abp Claudio Gugerotti – prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i były nuncjusz apostolski na Ukrainie, ks. prof. Leonardo Sileo – rektor Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum oraz o. dr Paweł Wyszkowski OMI – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Kijowie.

Świat zachodni usilnie próbował pojednać Ukrainę i Rosję za pośrednictwem przedstawicieli tych krajów podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w 2022 roku. Z jednej strony pokazuje to, że świat zachodni nas nie rozumie, z drugiej strony w ciągu ostatniego roku papież Franciszek w swoich przemówieniach wspominał o Ukrainie w każdą niedzielę i każdą środę, aby przekazać tragedię narodu ukraińskiego całemu światu – mówił proboszcz oblackiej wspólnoty parafialnej w stolicy Ukrainy.

Oblat relacjonował starania podjęte w celu odzyskania katolickiej świątyni. Wskazał m.in. na prośbę skierowaną do Ojca Świętego oraz do wielu przywódców zachodnich demokracji o pomoc w mediacjach z władzami Ukrainy. Proboszcz kijowskiej parafii przywołał fakt, że w wielu świątyniach na całym świecie trwa modlitwa o zakończenie wojny oraz w intencji odzyskania kościoła św. Mikołaja przez katolików. Ostatnio takie czuwanie miało miejsce w największym sanktuarium maryjnym na świecie – w Guadalupe w Meksyku. Czuwanie zgromadziło ponad 10 tysięcy wiernych.

(pg)