Kijów: Wciąż zabiegają o zwrot świątyni

Specjaliści przekazali władzom raport o stanie kościoła.

19 kwietnia 2023

Kijowska wspólnota parafialna walczy o zwrot kościoła św. Mikołaja. Świątynia wybudowana ze składek miejscowych katolików została zabrana Kościołowi przez władze komunistyczne. Po upadku reżimu obiekt sakralny stał się siedzibą Państwowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej. Sytuacja zmieniła się wraz z pożarem świątyni, który wybuchł we wrześniu 2021 roku. Powodem było zwarcie w instalacji podczas próby muzyków w kościele. W konsekwencji instytucja kulturalna przeniosła się w inne miejsce, a główny powód sprzeciwu zwrotu świątyni katolikom zniknął. Niestety, obiekt do dzisiaj ma nieuregulowany status własnościowy.

Kijów: Stopione części organów na nienaruszonym obrazie Matki Bożej

W zeszłym tygodniu odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powierniczej, w której uczestniczył Superior Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie oraz specjaliści z różnych dziedzin. Celem spotkania było sporządzenie raportu o stanie świątyni i przekazanie go władzom ze stanowczym żądaniem ostatecznego dokonania przekazania obiektu wspólnocie katolickiej.

(zdj. Parafia św. Mikołaja w Kijowie)

Minęło 18 miesięcy, odkąd minister kultury i polityki informacyjnej, Ołeksandr Tkaczenko, przemawiając w parafii św. Mikołaja, złożył publiczną obietnicę zwrotu parafianom kościoła św. Mikołaja nie później niż 1 czerwca 2022 r. Od tego czasu „pierwszy czerwca” zapisał się w historii świątyni jako wymowny przykład nieodpowiedzialności i obojętności władz – wyjaśnia o. Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz wspólnoty.

Deklaracja ministra została natychmiast zdementowana przez ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej.

(zdj. Parafia św. Mikołaja w Kijowie)

Podczas spotkania przedstawione zostały dotychczasowe starania parafii o ratowanie jednego z najcenniejszych zabytków ukraińskiej stolicy. Jednocześnie powstał raport o stanie technicznym kościoła św. Mikołaja w Kijowie, który został przekazany władzom państwowym z żądaniem zwrotu świątyni katolickiej miejscowej wspólnocie.

Mamy nadzieję, że nasze działania nie pójdą na marne i uruchomią biurokratyczny mechanizm machiny państwowej, bo nie ma technicznych ani prawnych przeszkód dla powrotu kościoła parafialnego. Potrzebna jest tylko wola polityczna przywrócenia sprawiedliwości i naruszonych praw Kościoła – konkluduje ojciec Wyszkowski.

(pg/zdj. Parafia św. Mikołaja w Kijowie)